Ove godine agronomske greške najupečatljivije su se odrazile na prinose poljoprivrednih kultura jer su izuzetno visoke temperature prekinule vegetaciju, tvrdi Goran Jovanović, agronom, tehnički direktor PP „Titel“ AD.
– Uz dosledno poštovanje svih agrotehničkih mera, i pored svih vremenskih neprilika, ostvarenim dosadašnjim prinosima smo, uglavnom, zadovoljni. Bilo bi i bolje da nije bilo grada koji je naneo velike štete na 1500 hektara zasejanim ratarskim kulturama, pogotovo u Gardinovcima, ističe Jovanović. Posejali su u optimalnom roku i rane grupe hibrida tako da su imali dobar prinos uljane repice, preko 3600 kg suncokreta po hektaru, a počeli su i sa košnjom kukuruza. Nepovoljna godina se odrazila i na berzama tako da su znatno skočile cene ratarskih kultura, pa je cena pšenice trenutno preko 16 dinara.
Jovanović priča da se firma počela ponovo baviti organizacijom kooperativne proizvodnje – plasmanom repromaterijala paorima i otkupom njihove proizvodnje. Trenutno je aktuelno uslužno košenje i otkup kukuruza po ceni 12 dinara za kilogram Tel-kel sa vlagom do 28%. Zimski period će iskoristiti da svoje kooperante upoznaju sa najnovijim dostignućima u agraru.
Ovog proleća aktivirali su nekorišćeni sistem za navodnjavanje premeštajući ga iz Šajkaša u Titel i navodnjavajući 200 hektara u Donjem polju. Pored paprike, koja se godinama sadi, zasadili su proletos 25 ha luka, uz dobar prinos. Sve više će biti zastupljene povrtarske kulture, preko 200 ha, koje će skladištiti u vlastitoj hladnjači kapaciteta 800 tona, nastaloj adaptiranjem jednog hangara. Ova godina ostaće upamćena po značajnijoj proizvodnji semenskog kukuruza, soje, pšenice koji se dorađuju u doradnom centru čiji će se kapacitet znatno povećati. Počeli su i sa rekonstrukcijom 2 hektara plastenika koji nisu u funkciji dvadesetak godina. Značajni planovi su vezani za proširenje postojećih farmi krava i svinja.
Poljoprivredno preduzeće „Titel“ AD za primarnu biljnu i stočarsku proizvodnju narednog vikenda biće domaćin manifestacije pod nazivom „Dani Džon Dira“. Organizator, novosadska firma „Res trejd“, predstavnik poznatog američkog proizvođača poljoprivredne mehanizacije pokazaće postojeće i najnovije tehnologije obrade zemlje, nege useva i žetve. Oni imaju skoro 5000 hektara vlastitih površina i površina u zakupu i upravo ih obrađuju sa ovom mehanizacijom, a kako ističe Goran Jovanović, Titel će biti sedište Centra za teoretsku i praktičnu obuku svih distributera „Džon Dira“ na Balkanu, mesto za obuku korisnika ove mehanizacije, ali i centar za proširenje znanja studenata i srednjoškolaca poljoprivrednog profila iz cele Srbije. Okupiće se predstavnici Ministarstva poljoprivrede, poljoprivrednih instituta, kombinata i ratara da se upoznaju sa najnovijim dostignućima u ovoj oblasti.
Autor: Dušanka Buvač
Datum: 05, 09, 2007.