Islamski vernici proslavljaju Kurban-bajram

BEOGRAD, SARAJEVO: Islamski vernici počinju četvorodnevnu proslavu jednog od dva najveća praznika – hadžijski Kurban-bajram (Dan žrtve).

 

U Bosni i Hercegovini, Srbiji, Kosovu, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Sloveniji danas se obeležava prvi dan velikog muslimanskog praznika Kurban-bajrama.

U Sarajevu centralna bajramska manifestacija je u Gazi Husrev-begovoj džamiji. Bajram namaz predvodiće reisu-l-ulema IZBiH Mustafa ef. Cerić, prenela je Anadolija.

Inače, ovaj Kurban-bajram ne obeležava se istog dana u celom islamskom svetu. Prvi dan Kurban-bajrama u četvrtak je obeležen u Turskoj, Albaniji, Makedoniji i Australiji.

Zbog različitih gledišta o pitanju određivanja hidžretskog kalendara, koja proizlaze iz različitih metoda praćenja pojavljivanja Mlađaka i početka meseca Zu-l -hidždže, muslimani sveta prvi dan bajramske radosti obeležavaju u tri različita dana.

Islamske verske zajednice Pakistana, Indije i Bangladeša donele su odluku da u tim zemljama Kurban-bajram počne sutra. Turska Uprava za verska pitanja najavila je organizaciju sastanka svih predstavnika islamske uleme i stučnjaka iz oblasti astronomije kako bi se uspostavio jedinstven kalendar u celom islamskom svetu.

Prvog dana praznika obavlja se bajramska molitva – Bajram-namaz.

Svi muslimanski verski praznici računaju se po mesečevoj, a ne po sunčevoj godini, a Kurban-bajram je dva meseca i 10 dana posle Ramazanskog bajrama.

Kurban-bajram se naziva i hadžijski zato što se toga dana završava glavno godišnje hodočašće u Kabi, odnosno u Meki, u Saudijskoj Arabiji, najvećem islamskom svetilištu.

Hadž je jedna od pet glavnih verskih obaveza punoletnih islamskih vernika, ukoliko mogu finansirati troškove hodočašća, ne ugrožavajući normalan život svoje porodice.

Hadžiluk se ne smatra samo ispunjavanjem božje zapovesti, nego i dokazom jednakosti svih pripadnika islamske vere pred Alahom, a cilj mu je i potvrda jedinstva i solidarnosti islamskog sveta.

Praznik se zove Kurban-bajram jer se tada prinosi žrtva – kurban (ovca ili goveče), što znači približavanje Bogu. Prinošenje žrtve značajan je deo hadža. Taj obred vrše svi oni koji za to imaju mogućnosti. Običaj je da se meso (od kurbana) deli sirotinji, susedima i rodbini.

Biblijska i kuranska priča o žrtvi slične su, ali u Bibliji đavo iskušava Abrahama da li će da žrtvuje sina Isaka, a u Kuranu iskušava Ibrahima da li će žrtvovati sina Ismaila. Predanje se završava tako što Alah zamenjuje Ismaila žrtvenom životinjom poslatom iz raja.

Bajramsku čestitku je, u ime muftijstva vojvođanskog i u ime Medžlisa islamske zajednice „Novi Sad“, uputio glavni novosadski Imam, Muhamed efendija Ziljkić.

Jusufspahić: Muslimani u Srbiji slobodni

BEOGRAD, 26. oktobra (Tanjug) – Zamenik reis ul uleme Islamske zajednice Srbije i srbijanski muftija Muhamed Jusufspahić izjavio je danas da je zahvalan Bogu što su muslimani u Srbiji slobodni i izrazio nadu da je i „Srbiji lepo“ sa muslimanima koji u njoj žive.

Muftija je rekao da je za muslimane prava „blagodet Božja“ kada Kurban bajram proslavljaju sa braćom iz Srpske pravoslavne crkve (SPC), Jevrejske zajednice i drugih verskih zajednica.

Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »

Autor: Redakcija
Datum: 26, 10, 2012.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *