Slike inspirisane motivima Fruške gore, od večeras su izložene u centralnom holu Banovine u Novom Sadu. Nastale su ovog leta u likovnoj koloniji koju su na Andrevlju, uz podršku i pokroviteljstvo Pokrajinske vlade, organizovali Nacionalni park Fruška gora i Centar za razvoj likovne umetnosti iz sremskog naselja Jazak. Na izložbi su predstavljeni ulja na platnu četrnaest afirmisanih slikara iz raznih krajeva Vojvodine i Srbije, nastalih tokom boravka umetnika u prelepom ambijentu ovog nacionalnog parka.
Izložbu slika, ispred Vlade Vojvodine, otvorio je potpredsednik Vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj, prof. dr Dragoslav Petrović.
– Svi mi kroz svoje emocije, kroz svoj duhovni život, doživljavamo događaje, prirodu i okolnosti koje nas okružuju, ali je mali broj među nama koji imaju dar da te svoje emocije ovekoveče, prenesu na takav način da time i nas druge mogu „obojiti“ u svakom trenutku, možda i u teškim okolnostima. To govorim zbog toga što gotovo da bi se moglo izvući pravilo da što su vremena teža, potreba za intenzivnim duhovnim životom je verovatno značajnija – rekao je potpredsednik Vlade Vojvodine prof. dr Dragoslav Petrović otvarajući izložbu i dodao da upravo zbog toga Pokrajinska vlada neće štedeti napore i svoje mogućnosti da kultura i umetnost imaju odgovarajuću pažnju i položaj koji bi trebalo da imaju.
Direktor JP Nacionalni park Fruška gora Dobrivoje Antonić je izjavio da je u poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući podršci Vlade Vojvodine, Fruška gora bila u centru pažnje, pre svega kroz izradu strateških dokumenata, kao što je Master plan razvoja, kroz ulaganja u uređenje Fruške gore, „što se danas na Fruškoj gori može i primetiti“. Pored toga što podržava više od sto različitih manifestacija među koje spada i „jedna od najlepišh, a to je likovna kolonija“, ovo javno preduzeće realizuje i više od 40 projekata na Fruškoj gori.
Selektor likovne kolonije ''Fruška gora 2012'' bio je, kao i prošle godine, slikar i učesnik kolonije Konstantin Gušić iz Vrdnika. O umetničkim dometima kolonije, kojoj je zbog kvaliteta slika poželeo da postane tradicionalna, govorio je istoričar umetnosti Mile Ignjatović.
U radu kolonije ove godine su učestvovali slikari Giga Đuragić iz Kovilja, Dimitrije Kolarević iz Bačkog Jarka, Jelena Tišma, Ljiljana Stoja Rudić, Radinka Gardinovački, Harmoš Vilmoš i Đorđe Bujinović iz Novog Sada, Glozik Jan i Jozef Havijar iz Kovačice, Aleksandar Bogdanović iz Vršca, Pavle Nasković iz Aleksinca, Zoran Jovanović – Dobrotin i Jelena Milošević iz Beograda i Konstantin Gušić iz Vrdnika.
Autor: Redakcija
Datum: 22, 10, 2012.