Zakon o štrajku: Otkaz samo ako sud utvrdi nezakonitost štrajka

BEOGRAD: Novi zakon o štrajku, koji je u najvećoj meri pripremljen i početkom naredne godine bi trebalo da se nađe pred parlamentom, propisuje da poslodavac radnika može otpustiti samo ukoliko sud utvrdi da je štrajkovao na nezakonit način.

 

Kako je za Tanjug naveo državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Zoran Martinović tim aktom se uvodi mogućnost da poslodavac pokrene sudski postupak radi utvrđivanja nezakonitosti štrajka.

„Radnik može snositi posledice ukoliko sud utvrdi da je štrajk bio nezakonit, ali samo u tom slučaju“, podvukao je Martinović i dodao je da poslodavac neće moći kao do sada, sam da proceni da je štrajk nezakonit i otpusti zaposlenog.

Manje oblasti sa obaveznim minimumom rada

On je dodao da će zakonom o štrajku biti sužen krug oblasti u kojima će biti obavezan minimum rada, kao i onih u kojima će biti zabranjen štrajk, a novina je i to što će se štrajk 10 dana pre početka prijavljivati Agenciji za mirno rešavanje sporova.

Prema njegovim rečima, minimum proces rada biće obavezan samo oblastima u kojima usled štrajka, njegovog trajanja i obima, može doći do opasnosti po zdravlje i život celokupnog ili dela stanovništva.

„Do sada je to bio jedan širok krug koji nije ni objektivan ni realan“, naveo je Martinović i dodao da će minimum rada biti propisan zakonom, kolektivnim ugovorom ili arbitražom, zavisno od delatnosti.

On je dodao da će štrajk biti zabranjen pripadnicima Vojske Srbije, bezbednosno-informativnim i službama hitne medicinske pomoći, uprave kontrole letenja, kao i državnim službenicima na položaju.

Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »

Autor: Redakcija
Datum: 22, 10, 2012.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *