BEOGRAD: Kampanja za drugi krug predsedničkih izbora završena je u ponoć i počela je predizborna tišina, koja traje do zatvaranja biračkih mesta – 20. maja u 20 sati.
U tom periodu će biti zabranjena izborna propaganda preko sredstava javnog obaveštavanja, kao i javni skupovi i objavljivanje procene rezultata izbora.
U Uputstvu za sprovođenje izbora navedeno je da je u tom periodu na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta zabranjeno isticanje simbola podnosilaca izbornih lista, odnosno političkih stranka, koalicija, grupa građana i drugog propagandnog materijala.
Pošto nijedan od predsedničkih kandidata u prvom krugu izbora nije dobio većinu glasova birača koji su glasali, na ponovljenom glasanju učestvuju dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova, a to su Boris Tadić ispred koalicije „Izbor za bolji život“ i Tomislav Nikolić ispred koalicije „Pokrenimo Srbiju“.
Prvi na glasačkom listiću, koji će biti svetlo drap boje, biće Tadić, koji je prema konačnim rezultatima u prvom krugu predsedničkih izbora u Srbiji osvojio 25,31 odsto, odnosno 989.454 glasova, a drugi će biti Nikolić, koji je osvojio 25,05 odsto, odnosno 979.236 glasova.
Za drugi krug predsedničkih izbora štampano je 6.803.863 glasačka listića. Na ponovljenom glasanju za predsednika Republike, kako piše u Zakonu o izboru predsednika, biće izabran kandidat koji dobije najveći broj glasova, a ako osvoje podjednak broj glasova birači će ponovo izaći na birališta u roku od 15 dana.
Mandat budućem predsedniku počinje da teče od dana polaganja zakletve pred Skupštinom. Tekst zakletve glasi: „Zaklinjem se da ću sve svoje snage posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo, kao i ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, poštovanju i odbrani Ustava i zakona, očuvanju mira i blagostanja svih građana Republike Srbije i da ću savesno i odgovorno ispunjavati sve svoje dužnosti“.
Ukupno 6.770.013 birača izjašnjavaće se na 8.390 biračkih mesta u zemlji i inostranstvu, koja će biti otvorena od sedam do 20 sati, a prvi će na birališta izaći građani koji žive u SAD, Kanadi i Velikoj Britaniji.
Oni će pravo glasa moći da iskoriste u subotu, 19. maja, od sedam do 20 sati po lokalnom vremenu.
Za glasanje u inostranstvu, kao i 6. maja na opštim izborima, biće otvoreno 38 biračkih mesta u 22 zemlje.
U nedelju će, kao i u Srbiji, glasanje biti obavljeno u Austriji, Belgiji, Bosni i Hercegovini, Italiji, Južnoafričkoj Republici, na Kipru, u Libiji, Luksemburgu, Makedoniji, Rumuniji, Rusiji, Nemačkoj, Sloveniji, Francuskoj, Holandiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Češkoj i Švajcarskoj, a glasaće se od sedam do 20 sati po lokalnom vremenu.
Drugi krug predsedničkih izbora biće sproveden i na teritoriji Kosova i Metohije i to na 90 biračkih mesta, a glasovi sa teritorije te pokrajine biće prebrojavani u Raškoj i Vranju, što je bio slučaj i na izborima pre dve nedelje.
Među biračkim mestima u zemlji je i 29 koja će biti smeštena u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija.
Izbor predsednika države obavlja se po istim zakonskim pravilima koja važe za izbor poslanika, pa tako birači mogu da glasaju samo ako pruže na uvid biračkom odboru važeću ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu koji sadrže jedinstven matični broj građana.
Birač može da glasa i bez obaveštenja o danu i vremenu održavanja izbora, koji su trebalo da dobiju na kućnu adresu, a ukoliko želi da glasa a nije u mogućnosti da dođe na biračko mesto, o tome treba da obavesti birački odbor na dan glasanja najkasnije do 11 sati.
Glasaču, koji se na mestu glasanja zatekne u 20 sati biće omogućeno glasanje.
Biračka mesta moraju neprekidno biti otvorena do tada, svaki birač glasa lično i to samo jedanput na overenim glasačkim listićima, a glasanje je tajno.
Svakom glasaču će pre glasanja specijalnim sprejom biti obeležen kažiprst desne ruke, kao znak da je već glasao, a ta oznaka na kažiprstu zadržaće se minimum 24 sata.
Članovi biračkog odbora ne smeju ni na koji način uticati na odluku birača, a dužni su da paze da ga niko ne ometa prilikom glasanja i da u potpunosti bude obezbeđena tajnost glasanja.
Birač može glasati samo za jednog kandidata, zaokruživanjem rednog broja, a potom presavija listić tako da se ne vidi kako je glasao i stavlja ga u glasačku kutiju, nakon čega napušta biračko mesto.
Na biračkom mestu zabranjeno je korišćenje pejdžera, mobilnih telefona i drugih sredstava veza i komunikacija.
Kako je propisano Zakonom, na biračkom mestu i na 50 metara od njega zabranjeno je isticanje simbola političkih stranaka i drugog propagandnog materijala.
Ako se na biračkom mestu naruši red, birački odbor može prekinuti glasanje dok se red ne uspostavi, a razlozi i trajanje prekida glasanja unose se u zapisnik o radu biračkog odbora.
Ukoliko je glasanje prekinuto duže od jednog časa, produžava se za onoliko vremena koliko je trajao prekid, a za vreme glasanja svi članovi biračkog odbora ili njihovi zamenici moraju biti na biračkom mestu.
Pripadnici policije koji su na dužnosti mogu ući na biračko mesto samo ukoliko je na njemu narušen red i mir i to na poziv predsednika biračkog odbora.
Inače, na početku glasanja birački odbor proverava glasačku kutiju u prisustvu birača koji prvi ujutru dođe na biračko mesto.
U glasačku kutiju ubacuje se najpre kontrolni listić, a zatim se ona u prisustvu prvog birača pečati, što se unosi u zapisnik, a po otvaranju glasačke kutije najpre se proverava da li je u njoj kontrolni lstić.
Ukoliko ga nema, birački odbor se raspušta, formira se novi i na tom mestu se glasanje ponavlja.
Za glasanje je odštampano 6.803.863 glasačkih listića, od čega je 33.850 listića odštampano kao rezerva.
Rok da Republička izborna komisija utvrdi i u „Službenom glasniku“ objavi rezultate izbora, kako piše u Rokovniku te komisije, ističe za 96 sati od zatvaranja biračkih mesta.(Izvor: TANJUG)
Autor: Redakcija
Datum: 17, 05, 2012.