Danas je Dan pobede nad fašizmom

BEOGRAD,NOVI SAD: Državni funkcioneri, diplomatske i vojne delegacije i brojna udruženja i građani danas su polaganjem venaca kod Spomenika oslobodiocima Beograda, Spomenika sovjetskom vojniku i Neznanom junaku na Avali obeležili 9. maj, Dan pobede nad fašizmom.

 

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović položila je venac na grob Neznanog junaka na Avali. Venac su položili i ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković.

Na Spomen-groblje oslobodilaca Beograda 1944. godine i Spomenik sovjetskom vojniku venac je položio predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić.

Venci u Novom Sadu

Gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić položio je danas venac na Spomen obeležje poginulim borcima Narodnooslobodilačkog rata, povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.

Pavličić je tom prilikom rekao da nikada ne smemo da zaboravimo strahote rata, kao ni one koji su dali svoj život za slobodu u Drugom svetskom ratu.

Najveći i najtragičniji oružani sukob

Posle šestogodišnjeg oružanog sukoba koji je počeo 1. septembra 1939. napadom nacističke Nemačke na Poljsku, a nastavljen i napadom država sila Osovine 6. aprila 1941. na Kraljevinu Jugoslaviju, Drugi svetski rat na evropskim prostorima okončan je 9. maja 1945. stupanjem na snagu bezuslovne kapitulacije oružane sile Trećeg rajha.

Drugi svetski rat predstavlja najveći i po obimu stradanja najtragičniji oružani sukob u istoriji čovečanstva, a samo na prostoru Jugoslavije tokom četiri ratne godine stradalo je više stotina hiljada civila i pripadnika partizanskih odreda.

Dan pobede = Dan Evrope

Takva pošast isključivosti, državnog nasilja i razaranja zahvatila je i Jugoslaviju tokom duge četiri ratne godine.

Jugoslavija je bila rasparčana od okupacionih armija, dok je na značajnom delu njene teritorije uspostavljena marionetska Nezavisna država Hrvatska, čije su vlasti već u aprilu 1941. otpočele sa organizovanim zločinima nad Srbima, Jevrejima, Romima i antifašistima.

Organizovani, oružani otpor tada najvećoj vojnoj sili u Evropi počeo je već tokom leta 1941, kada je došlo do izbijanja ustanka protiv okupatora i kvislinga, da bi se borbe nesmanjenim intenzitetom nastavile sve do jeseni 1944, odnosno do proleća 1945.

Masovna stradanja civila u Jajincima, Kraljevu, Kragujevcu, na Starom Sajmištu u Beogradu, u Novom Sadu, Nišu i drugim naseljima širom Srbije ostala su zastrašujuće svedočanstvo rata na njenom tlu, a istorija je ta nedela videla i osudila kao zločin protiv humanosti.

Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »

Autor: Redakcija
Datum: 09, 05, 2012.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *