Otvorena izložba “Građanski modernizam i popularna kultura“

NOVI SAD: U Galeriji Matice srpske večeras je otvorena izložba “Građanski modernizam i popularna kultura: epoziode modnog, pomodnog i modernog (1918–1941)” autorke dr Simone Čupić, koja ima za cilj da kroz likovni materijal i odabrana dela prikaže istorijske događaje i društvene promene koje su se u srpskoj sredini odigrale u periodu između dva svetska rata.

 

        Istovremeno, ovom izložbom Galerija će se uključiti u mesec mode, koji će u čitavoj Srbiji biti priređen u povodu održavanja međunarodne muzejske konferencije posvećene odevanju. Izložbu je otvorio pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje, Milorad Đurić, a o postavci i publikaciji koja prati izložbu govorile su upravnik Galerije Matice srpske, mr Tijana Palkovljević i autor izložbe, dr Simona Čupić.
        Pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje, Milorad Đurić rekao je da period koji je ovom izložbom obuhvaćen, nije bio uzbudljiv samo za našu zemlju, nego za čitav svet. U tom periodu dolazi do komunikacione eksplozije, jer štampa biva sve razvijenija, pojavljuje se radio, a film postaje popularna umetnost.
        – Mnogo toga se uskomešalo u vremenu kada se evropska kultura uopšte otvorila za vanevropske obrasce, poput afričke umetnosti i orijentalnih uticaja. S druge strane imamo našu srpsku kulturu, koja se upravo utvrdila u zapadnoevropskim obrascima u želji da prevaziđe orijentalno i tursko nasleđe sa početka 19. veka, i sada biva pomalo zatečena dolaskom svih tih neevropskih detalja evropske popularne kulture – rekao je Milorad Đurić. On je dodao da se upravo u tom dinamičnom odnosu krije najveća vrednost analize ovog perioda, koja je napravljena kroz izložbu i publikaciju, odnosno kako je to što se rađalo u svetskoj kulturi, uticalo na samu srpsku kulturu u vreme začetka pop kulture i početaka jednog kulturnog, komunikacijskog i društvenog ubrzanja, koje će potrajati tokom čitavog 20. veka.
        Upravnik Galerije Matice srpske, mr Tijana Palkovljević rekla je da koncept izložbe vodi ka promišljanju brojnih novih interpretacija, kako pojedinačnih opusa, tako i predstavljenih radova.
          – Publikacija “Građanski modernizam i popularna kultura: epizode modnog, pomodnog i modernog (1918-1941)” predstavlja jedan od mogućih iskoraka. Ovog puta taj iskorak načinjen je u sferu popularne kulture, zabave, mode, filma. Prezentovanjem i analizom širokog spektra društvenih dešavanja, rekonstruisana je atmosfera vremena kroz interpretaciju svih fenomena modernosti istovremeno – rekla je Tijana Palkovljević.
         Autor izložbe, dr Simona Čupić rekla je da je kraj Prvog svetskog rata označio je početak perioda ubrzane modernizacije srpskog društva, makar u njenim spoljnim manifestacijama. Prostori javnog okupljanja i još više javne zabave svedočanstva su novih, modnih i pomodnih dešavanja, kao i novih interesovanja, životnog stila i organizacije slobodnog vremena koji postaju statusni simboli i elementi prepoznavanja modela života evropeiziranog narastajućeg građanstva.
         – Tematski grupisana oko događaja iz domena popularne kulture (npr. gostovanje varijete vedete Džozefine Bejker, dolazak teniskog prvaka Anri Košea, otvaranje Zoološkog vrta u Beogradu) i mogućnosti njihovog prenošenja na polje vizuelnih umetnosti – slika, filmova, fotografija, dizajna – uloga modnog i pomodnog u konstrukciji građanskog identiteta srpskog društva ovom prilikom predstavlja se kao oličenje novog društva – rekla je de Simona Čupić i dodala da su kroz neraskidivu vezu popularne kulture, umetnosti i društvenih i istorijskih prilika, naglašene osobenosti građanske kulture, kao nove i moderne projekcije stvarnosti, uobličene vizuelnom interpretacijom urbane svakodnevice međuratne epohe.
        Na izložbi, grupisanoj u nekoliko celina predstavljeno je pedesetak radova – slika i crteža iz fondova Galerije Matice srpske, Narodnog muzeja, Muzeja savremene umetnosti, Muzeja primenjene umetnosti, Narodnog pozorišta, Galerije “Milene Pavlović Barili”, Galerije “Sava Šumanović”, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i privatnih kolekcija. Umetnička dela upotpunjena su nacrtima za ukrasne kutije iz Muzeja primenjene umetnosti, kao i novinskim ilustracijama iz tadašnje štampe, a tokom postavke emitovan je film “Tropska sirena” s Džozefinom Bejker iz 1927.
        Izložba je otvorena do 20. Oktobra uz brojne prateće programe, kao što su predavanja, stručna tumačenja izložbe i projekcije filmova.

Autor: Redakcija
Datum: 27, 09, 2011.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *