U Kovačici obeležen Svetski dan maternjeg jezika

NOVI SAD, KOVAČICA: U Galeriji „Babka“ u Kovačici, povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika, 19. februara, svetske manifestacije pod okriljem organizacije UNESCO održan je program posvećen ovom danu.

Uz izložbu radova poznatih naivnih umetnika, slikara, grafičara i autora primenjene umetnosti iz Vojvodine i Srbije „Narodna i tradicionalna umetnost – umetnički zanati nacionalnih manjina i etničkih zajednica u Srbiji“, ove godine je održan i susret posvećen zaštiti svetske kulturne i nematerijalne baštine koju provodi UNESCO. Pored Ane Tomanove Makanove, potpredsednika vojvođanske Vlade i pokrajinskog sekretara za informacije, u današnjem susretu učestvovali su Trivo Inđić, predsednik Nacionalne komisije za saradnju sa organizacijom UNESCO u Srbiji, Ljubomir Molnar, predsednik ove komisije u Republici Slovačkoj i direktor UNICEF za Srbiju i Hrvatsku Judita Rajhenberg.

Svetski dan maternjeg jezika su ustanovile UN i UNESCO suočene sa brzim, gotovo svakodnevnim, nestajanjem jezičke i nematerijalne kulturne i umetničke baštine u savremenom svetu. Kod nas ovaj dan je prvi put obeležen 2001. godine upravo u Kovačici, u kojoj se od tada svakog 19. februara redovno održavaju prigodni kuturni programi i izložbe posvećene ovom danu.

– Drago mi je što smo danas ovde da zajednički proslavimo Svetski dan maternjeg jezika i to je prilika da se podsetimo da identitet svih nas zavisi najviše upravo od našeg jezika, koji nas čini onakvim kakvi smo i najdublje obeležava naš i identitet svake od zajednica uopšte. Naravno na isti način i naša kulturna baština određuje našu posebnost i različitost, ali opet svi smo zajedno i ravnopravno i deo kulturnog prostora Vojvodine i Srbije. Takođe je jako bitno to što su se ovde danas okupili predstvanici dve zemlje, predstavnici dve vlade i dva nacionalna komiteta za saradnju sa organizacijom UNESCO, kako bi zajednički pokrenuli projekat zaštite naivne umetnosti, po kojoj je ova sredina tako prepoznatljiva i izuzetna, i njenog priključivanja listi zaštićenih dobara materijalne i nematerijalne kulturne baštine, koju na najvišem svetskom nivou vode Ujedinjene nacije i UNESCO – rekla je Ana Tomanova Makanova.

Autor: Redakcija
Datum: 19, 02, 2011.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *