Formirana Komisija za praćenje uticaja jonizujućih zračenja

NOVI SAD: U cilju očuvanja i zaštite zdravlja građana od eventualnog štetnog dejstva jonizujućih zračenja, nastalih kao posledica havarija na nuklearnim elektranama u Japanu, pokrajinski sekretar za zdravstvo dr Atila Čengeri obrazovao je Komisiju za praćenje uticaja jonizujućeg zračenja na zdravlje stanovnika na teritoriji AP Vojvodine.

        Novoformirana Komisija će se sastajati po potrebi da bi analizirala izveštaje o nivou jonizujućeg zračenja, koje dostavlja Departman za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu i predlagala mere u slučaju da one budu potrebne radi sprečavanja štetnih efekata jonizujućih zračenja.

        Predsednik Komisije je pomoćnik pokrajinskog sekretara za zdravstvo doc.dr Vladimir Petrović, a članovi su direktor Departmana za fiziku PMF u Novom Sadu prof. dr Ištvan Bikit, savetnik za odbranu i vanredne situacije u Centru za vanredne situacije Sekretarijata Vlade APV Vladimir Milojević, pomoćnik pokrajinskog sekretara za zdravstvo Boris Kopilović, savetnik u Pokrajinskog sekretarijatu za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Olivera Vučinić i savetnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Erna Šumec.

Saopštenje Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj

        Laboratorija za ispitivanje uzoraka i doza jonizirajućeg zračenja Univerziteta u Novom Sadu, 25. marta 2011. godine, detektovala je prisustvo u tragovima radio nuklida-joda 131 u uzorku aerosola sa lokaliteta na teritoriji AP Vojvodine.
        Ovo je po mišljenju stručnjaka sa velikom verovatnoćom posledica nuklearnog akcidenta. Koncentracija je 4 puta 10 na -4 bekerela po metru kubnom i o tome je obaveštena Republička agencija za zaštitu od zračenja i Vlada AP Vojvodine. Detektovan nivo radioaktivnosti je izvesno izrazito malog intenziteta, te sasvim izvesno da ne ugrožava zdravlje stanovništva.
        U cilju punog i sistematskog praćenja radio aktivnosti u životnoj sredini, u toku su dodatne permanentne aktivnosti čiji je organizator Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj, a realizatori su odgovarajuće laboratorije i stručni timovi Prirodno -matematičkog i Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
        Prioritetno će se uzorkovati i pratiti stanje radioaktivnosti u uzorcima španata, zelene salate i mleka, o čemu će javnost biti redovno informisana.

Autor: Redakcija
Datum: 25, 03, 2011.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *