Njujork: Osobe koji su preživele pad atomske bombe na Nagasaki, avgusta 1945, i danas se razboljevaju zbog radijacije koju su tada primile, i to ne samo od raka, ukazuje jedna japanska studija.
Testiranje preživelih, obavljeno između 1985. i 2004. godine, je pokazalo da su osobe koje su preživele pomenutu eksploziju i primile visok nivo radijacije (oko jednog greja), osam puta sklonije da se razbole od retke bolesti krvi, nazvane mijelodisplastični sindrom (MDS), nego one koje su bile izložene maloj dozi radijacije, preneo je Rojters.
Ovo istraživanje je interesantno zbog toga što pokazuje da oni koji su bili izloženi radijaciji ne oboljevaju samo od raka i da posledice mogu da se ispolje decenijama kasnije, napominje Dejvid Brener, šef Centra za radiološka istraživanja Univerziteta Kolumbija.
Japanski tim se usredsredio na MDS, kod kojeg oštećenje ćelija koštane srži sprečava pravilan razvoj krvnih ćelija.
Mada osam puta češći nego kod ostalog stanovništva, kod onih koji su preživeli eksploziju atomske bombe broj slučajeva MDS ne izgleda preterano velik – u proseku 81 slučaj na 100.000 godišnje.
Podaci do kojih je došao japanski tim, međutim, bacaju novo svetlo na aktuelna sporenja oko savremenih izvora radijacije, kao što su kompjuterska tomografija (CT), rentgensko zračenje visoke rezolucije.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 18, 12, 2010.