U Srbiji će od sutra pušenje biti zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima i radnom mestu, a za kršenje Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu kazne su 5.000 za pojedince i od 500.000 do milion dinara za pravna lica.
Pušenje će biti zabranjeno u svim državnim institucijama, a zabrana je već na snazi u Skupštini Srbije i Vladi Srbije.
Za ugostiteljske objekte zabrana će važiti samo delimično, a vlasnici će morati da obezbede adekvatne ventilacione sisteme u pušačkim delovima svojih objekata. Iako je tim oblikom zabrane pušenja ministarstvo zdravlja izašlo u susret njihovim zahtevima, novosadski ugostitelji nisu potpuno zadovoljni zbog velikih dodatnih troškova, ali i pada prometa koji očekuju. |
U obe zgrade Skupštine Srbije – na Trgu Nikole Pašića i u Ulici kralja Milana, uključujući i bife i restoran, zabrana pušenja uvedena je od 19. oktobra, a šefovi poslaničkih grupa zaduženi su da kontrolišu da li se poslanici pridržavaju zabrane.
Pušenje je zabranjeno u svim zatvorenim radnim i javnim prostorijama u Skupštini, odnosno u kancelarijama, svim salama za sednice parlamenta i odbore, novinarskim sobama, hodnicima, holovima, liftovima i službenim automobilima.
Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu usvojen je 5. maja ove godine.
Zakonom je pušenje zabranjeno „u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru“, kao i u prostoru „koji je funkcionalni deo prostora u kome se obavlja zdravstvena i socijalna zaštita, vaspitanje i obrazovanje, uključujući i dvorišni prostor, kao i otvoreni prostor za pozorišne, bioskopske i druge predstave“.
Pušenje će biti zabranjeno u radnom prostoru svih medija, mestima gde se snimaju emisije, čak i ako postoje restorani ili bifei, dok, na primer, ustanove poput banaka mogu imati posebnu prostoriju.
Dozvoljena prostorija za najstrastvenije pušače
U svim ostalim ustanovama biće dozvoljeno otvaranje jedne posebne prostorije koja mora biti obeležena i za koju je određeno koliko ljudi može da stane i koja mora imati dobar ventilacioni sistem.
Izuzetak za otvaranje posebne prostorije predviđen je kod ustanova socijalne zaštite za smeštaj nepokretnih i teško pokretnih osoba, specijalnih bolnica za lečenje psihijatrijskih bolesnika, institucija i odeljenja palijativne nege, kao i ustanove za izvršenje zatvorskih kazni.
U Republičkoj komisiji za prevenciju pušenja agenciji Beta je rečeno da zbog kontrole zabrane pušenja neće biti povećan broj inspektora.
Srmena Krstev iz te komisije je kazala da je za sprovođenje zabrane pušenja odgovoran direktor ili vlasnik firme, upravnik ili dekan fakulteta koji mogu da odrede i odgovorno lice za kontrolu zabrane.
Prema njenim rečima, u određenim firmama može postojati prostorija namenjena isključivo za pušenje koja se ne sme koristiti za neku drugu delatnost.
Ta prostorija, kako je navela Srmena Krstev, mora da ispunjava određene uslove koji se odnose na ventilacioni sistem, odgovarajuća vrata koja neće propuštati duvanski dim u druge prostorije i koja mora biti vidljivo obeležena sa naznakom koliko osoba može u njoj da boravi.
U ugostiteljskom objektu manjem od 80 metara kvadratnih vlasnik može da dozvoli ili da zabrani pušenje, dok je u objektima većim od 80 metara kvadratnih vlasnik dužan da najmanje polovinu stolova, pultova i šankova odredi za nepušače. Taj prostor mora biti kod ulaznih vrata.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 10, 11, 2010.