Ј

Кратки биографски речник Титела

Јанић, Младен (1890 – 1967), учитељ и хоровођа. Родио се у Тителу, где му је отац Јован био учитељ и појац у цркви. Учитељску школу завршио је у Сомбору и био учитељ у Тителу између два рата, а после Другог светског рата је завршио ВПШ у Загребу и био наставник у Тителу до пензионисања. Био је вео ангажовани јавни и културни радник, управитељ Грађанске школе у Тителу, хоровођа и управник у тителском Српском певачком друштву „Гусле“.

 

Јасић, Мирјана (1941-), спортиста и просветни радник. Родила се у Новом Кнежевцу, али се преселила у Тител и у њему похађала заврђне разреде основне школе. Њен рукометни таленат запазио је наставник физичке културе у основној школи и укључио ју је у секцију. На наговор наставника Драгољуба Ђурђевца уписује Средњу фискултурну школу у Земуну и постаје члан ОРК Београда. Постала је члан репрезентације Југославије и освојила бронзану (1962) и сребрну (1965) на светским првенствима у рукомету. Завршила је и Факултет за физичку културу и постала професор у гимназији и тренер у матичном рукометном клубу.

 

Јеловац, Рада (1883-1945). Родом из Мошорина. Школовао се на војној академији у Бечу, имао је чин капетана, учествовао је у оба светска рата. Одведен је на почетку Другог светског рата у логор у Оснабрику, где је погинуо од савезничких бомби и сахрањен је у заједничкој гробници. Носилац је две Карађорђеве звезде, два Ордена Милоша Обилића, руског Крста двете Ане и бројних мирнодопских одликовања.

 

Јовановић, Ђорђе (1894 – ?), лекар и народни посланик. Родио се у Мошорину. По завршеном основном и средњем образовању уписао се на медицину Универзитета у Прагу, где је одбранио и докторат. Отворио је лекарску ординацију у Чуругу. Био је активан социјални и културни радник. За народног посланика изабран је 1935. први пут, у срезу жабаљском. Као члан ЈРЗ изабран је и други пут за посланика у истом срезу.

 

Јовановић, Игњат Божа (1791 – 1868), професор. Родио се у Мошорину, изгледа, у истој кући у којој и Светозар Милетић, јер је Светозаров отац ту кућу купио од Божине браће. Завршио је гимназију у Сремским Карловцима, и „филозофију“ у Сегедину, почео да студира геометрију у Пешти. Дошао је 1818. у Нови Сад за професора гимназије, где је предавао (1842/3)Милетићу. После Буне био је директор Гимназије у Новом Саду.

 

Јовановић, Стојан (1900 – 1986), глумац. Родио се у Мошорину. Пошто је завршио грађанску школу у Новом Саду 1914. рат је провео у Будимпешти. Вратио се у Нови Сад и постао члан путујуће позоришне трупе Мише Милошевића, а затим Љубе Вукомановића. Завршио је у Загребу три разреда глумачке школе и наступао у ХНК (1928-31). Био је члан позоришта у Бањалуци, Осијеку, Новом Саду и Београду. После рата играо је у СНП у Новом Саду до пензионисања.

 

Јонаш, Адам (1943-), пољопривредни техничар, писац, новинар и сакупљач старина. Родио се у Белом Блату. Основну школу завршио је у Тителу, а средњу Економско-пољопривредну у Новом Саду. Пише на матерњем словачком и српском језику. У зборницима је објавио више текстова, углавном из историје. Дописник је у новинама Hlas l'udu и Зрењанин. Страствени је сакупљач старих и ретких књига, часописа, разгледница, докумената, старих алатки и оруђа… Добитник је награде Златно гушчије перо за списатељски рад.

Autor: Rade Aničić
Datum: 08, 05, 2009.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *