Koviljska rakijada – „Parastos dudu“ i „Klub lažova“

Kovilj: Tradicionalna, 15. po redu manifestacija Koviljska rakijada, koja će ove godine nositi naziv „Parastos dudu“, održaće se 17. jula u tom selu nadomak Novog Sada, saopštili su danas organizatori.

Koviljska rakijada održava se svake godine prve nedelje posle crkvenog praznika Petrovdana, jer je to, prema rečima organizatora, period kada sazreva dud, od kojeg se peče rakija dudovača.

Organizator Koviljske rakijade Sava Graovac rekao je na konferenciji za novinare da će manifestacija tradicionalno početi u 14 časova na seoskom fudbalskom stadionu, pečenjem rakije od duda i spremanjem domaćih jela – kotlića, pasulja i paprikaša.

On je rekao da manifestacija ima i takmičarski karakter, pošto na njoj učestvuju proizvođači rakije koji sami spremaju to piće „u kućnoj radinosti“ od raznih vrsta voća, a svi koji žele da učestvuju u nadmetanju za najbolju rakiju treba da se prijave do 15. jula.

„Rakiju ocenjuje stručni žiri, sastavljen od jednog člana iz Kovilja, dok su ostali članovi stručnjaci iz oblasti poljoprivrede“, rekao je on i naglasio da će tokom manifestacije biti organizovano i takmičenje pecaroša na dunavskom rukavcu, kao i nadmetanje u kuvanju riblje čorbe.

Popodnevni deo programa obeležiće proglašenje pobednika na ocenjivanju rakija, kao i aukcijska prodaja ocenjenih rakija.

Graovac je podsetio da je u Kovilju pre 55 godina osnovan „Klub lažova“, čiji će se učesnici na rakijadi takmičiti u „veštini laganja“, a pobednik će biti onaj koji u svoju laž najbolje ubedi žiri.

Književnik Raša Popov objasnio je da je rakijada dobila naziv „Parastos dudu“ zato što je nekad Vojvodina bila izuzetno poznata po broju dudova, a danas to drveće polako izumire.

„U 18. veku u Vojvodini je bilo čak dva miliona dudovih stabala“, rekao je Popov, objasnivši da je poznato da je list belog duda najbolja hrana za svilene bube, a carica Marija Terezija je volela da se oblači u svilu, „pa je jedan od lanaca proizvodnje svile bilo zasađivanje drveća belog duda“.

Organizatori napominju da se svake godine na takmičenje prijavi 50 do 70 učesnika sa svojim proizvodima, a da posetioci često dolaze iz raznih krajeva Srbije.

Osim „klasične“ rakije od duda, kajsije, šljive i dunje, posetioci će ove godine moći da degustiraju i rakiju od lubenice, banane i kupusa.

Izvor: RTV

Autor: Redakcija Ravnica INFO
Datum: 08, 07, 2010.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *