Dani Uroša Predića u Orlovatu

ORLOVAT: „Ime jednog od srpskih slikarskih velikana, Uroš Predić, kome je i posvećena današnja manifestacija povodom 60 godina od njegove smrti, nameće nam misao da li veliki umetnici umiru?“ rekao je na današnjem otvaranju manifestacije „Dani Uroša Predića-60 godina od njegove smrti“ u Orlovatu, potpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić.

Uros Predic Orlovat

 

Govoreći o njegovom delu sekretar Grujić je naveo da „gledajući njegove slike, ikone, portrete on i dalje živi, jer paleta njegovih boja i prepoznatljiv stil slikanja opravdano ga stavljaju u red umetničkih velikana.

„Opus stvaralaštva Uroša Predića može ga svrstati i kao realistu i kao hroničara svog vremena, portretistu,ali i kao dobronamernog čuvara kulturne baštine svog naroda. Uroš Predić je imao oko umetnika i vešto je naslikao „Hercegovačke begunce“, „Kosovku devojku“,“Siroče na grobu majke“, „Veselu braću“ i mnoga druga dela, gde će se posebno istaći kao portretista velikih ljudi tog vremena kao što su portreti kraljice Natalije Obrenović, vojvode Živojina Mišića i mnogih drugih, da bi svoj poseban izraz pronašao u oslikavanju ikonostasa. Naša kultura je bogatija činjenicom da je Uroš Predić živeo i radio paralelno sa Pajom Jovanovićem, bio je veliki prijatelj sa Mihailom Pupinom i svi ti istorijski fakti ga stavljaju u kontekst onih ljudi, koji su prevazišli granice svog mesta življenja i vreme u kojem su živeli, jer su bili vizionari, ljubitelji lepe reči i slike, vredni i obrazovani ljudi, zbog kojih mi danas ne obeležavamo 60 godina od njegove smrti, već trenutak kada je on prestao da slika“ kazao je Grujić.

 

Orlovat Dani Urosa Predica

U ime Srpske akademije nauka i umetnosti obratio se generalni sekretar Dimitrije Stepanović, koji je ovom prilikom rekao da pred delima Uroša Predića stoji veliko poštovanje. Pozivajući se na velike istorijske datume koji se obeležavaju ove godine akademik Stepanović je dodao da je ova godina posvećena i Milanskom ediktu, raskrsnici hrišćanstva, i zato je veoma važno sačuvati tekovine koje su nam prenete, a to je da samo obrazovanje i nauka su pravi put opšteg dobra, kao i ljubav prema opštem blagu, što su za životnu filozofiju imali kako Uroš Predić, tako i njegov prijatelj Mihailo Pupin.

Poštovaoce dela i rada Uroša Predića ispred grada Zrenjanina pozdravio je sekretar Skupštine grada Zrenjanin Milan Mrkšić, koji je naveo da kada umetnost govori, reč zaćuti i zato se u okviru manifestacije „Dani Uroša Predića“ okupljaju slikari, vajari i umetnici održavajući likovne kolonije njemu u čast u njegovom rodnom Orlovatu.

Nakon svečane akademije delegacija je obišla ikonostas Uroša Predića u Vavedenjskom hramu u Orlovatu,nakon čega je posetila i spomen sobu i gradilište spomen kuće Uroša Predića, a potom je održan i parastos na grobu čuvenog slikara.

Autor: Redakcija
Datum: 15, 06, 2013.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *