KULA: Komedijom „Neki to vole vruće“ Pitera Stouna u izvođenju „Studia Bis” iz Beograda, a u scenskoj realizaciji Zorana Rankića, u dvorani Kulturnog centra Kula u subotu, 15. juna je počeo 55. Festival amaterskih pozorišta Srbije, najznačajnija manifestacija umetničke samodelatnosti u državi, na kojoj će do 23. juna svoja glumačka umeća predstavti osam pozorišnih trupa – iz Šapca, Stare Pazove, Jaše Tomića, Ditmitrovgrada, Velike Plane, Kovina i Valjeva.
Druge festivalske večeri kulskoj publici i žiriju će se predstaviti igrački ansambl Slovačkog KUD „VHV“ iz Stare Pazove koreo dramom „Vavilon“, autorskim projektom pozorišta pokreta Miroslava Kožika (scenarista i režiser) i Miroslava Bakoa (autor muzike).
„Improvizacije varijacija”, naziv je još jednog autorskog projekta, ovog puta Ivana Tomaševića, koji na 55. festivalu izvodi Scena „Maska” Kulturnog centra iz Šapca, dok će AP “Đorđe Damjanov Đekša” iz Jaše Tomića igrati „Decu u formalinu” Maje Pelević koju je je za amaterski anasambl upodobio Bogdan Janković.
Naziv predstave koja će prva biti izvedena u drugom delu Festivala je „Kučka“ Todora Dimova koju iz pozorišta „Hristo Botev” u Dimitrovgradu „dovodi“ reditelj Slobodan Aleksić.
Skoro stalni učesnik takmičenja amterskih pozorišnih trupa Srbije svakog juna u Kuli je Centar za Kulturu „Masuka” iz Velike Plane koji ovog puta stiže sa Mrožekovom „Kućom na granci“ koju je na pozornici podigao “reditelj-preduzimač“ Dejan Cicmilović.
Najbolja predstava na nedavno održanom Susretu APDV u Staroj Pazovi, „Čudo u Šarganu” Ljubomira Simovića u izvođenju Kulturnog centra iz Kovina, u režiji Jovana Grujića, kojoj je pripalo desetak nagrada i priznanja, među kojima i četiri od ukupno šest ravnopravnih diploma za najbolja glumačka ostvarenja, nagrada za najbolju režiju i druge, biće izvedena pretposlednjeg dana takmičarskog kalendara, dok će festival završti „Kafanica, ludnica, sudnica” Brane Crnčevića u izvođenju Gradskog pozorišta „Abrašević“ iz Valjeva, a u scenskoj postavci Miroslava Trifunovića.
Žiri, koji čine reditelj Saša Latinović, dramaturg Miloš Jakovljević i glumac Branislav Šibul, odabraće tri najbolje pedstave i dodeliti im zlatnu, srebrnu i bronzanu plaketu, a proglasiće i najuspešnija pojedinčana ostvarenja.
U čast nagrađenih Gradsko pozorište iz Trebinja će prikazati „Laki komad” Nebojše Rončevića, u režiji Željka Miloševića.
Prvi festival održan u poznu jesen 1951. u Beogradu
Prvi festival dramskih amatera Srbije održan je u Beogradu u poznu jesen, od 20. oktobra do 7. novembra 1951. pod visokim pokrovitejstvom partrijarha svekolikog srpskog glumišta, Dobrice Milutinovića.
Prvih sedam festivala neredovno je organizovano, u proseku svake druge godine, u različitim mestima u Srbiji: Vrnjačkoj Banji, Kraljevu, Smederskoj Palanci, Beogradu.
Od 1966. Festival se svake godine održava u Kuli
Od 1966. godine, kad je održan osmi susret amaterskih trupa Srbije u Kuli, u tom bačkom gradu, koji će kasnije zaslužno biti nazvan grad – teatar, održano je ukupno 47 festivala dramskih amatera Srbije.
Na 55 festivala u zvaničnoj konkurenciji izvedeno je ukupno 476 predstava od kojih 98 na jezicima nacionalnoih manjina.
Od prve predstave odigrane na prvom festivalu 20. oktobra 1951. – „Mande” Marina Držića, koju je izvelo Amatersko pozorište „Branko Cvetković“ iz Beograda, pa zaključno sa valjevskom „Kafanicom, ludnicom, sudnicom“ Brane Crnčevića poslednjom na repertoaru ovog, 55. festivala 22. juna, na dosadašnjim festivalima u zvaničnoj konkurenciji prikazno je ukupno 476 predstava od kojih je 378 igrano na spskom jeziku, a 98 na jezicima nacionalnih manjina koje žive u Srbiji: na albanskom 39, slovačkom 27, mađarskom 14, rusinskom 11, turskom 3 i na bugarskom i rumunskom po dve predstave.
Ministarstvo kulture Srbije lane sasvim obustavilo finansiranje festivala, a tako će biti i ove godine
Prošle godine je Ministartvo kulture Srbije prvi put od 1951. godine potpuno prestalao da finansira svoju najznačajniju manifestaciju pozorišne samodelatnosti, pa je, lanjski, 54, kao i ovaj, 55. festival zbog toga oglašen kao protestni, jer obe godine sve finansijske troškove koji nisu mali, održavanja festivala podmiruje Opština Kula iz svog, inače tanušnog i prenapregnutog budžeta.
To je jedinstveni slučaj u regionu, a vetrovatno i šire, da jedna, po prihodima dosta siromašna, a po privrednom i ekonomskom razvoju još siromašnija lokalna samouprava, u potpunosti finansira najznačajniju manifestaciju umetničke samodelatnosti svoje države.
Autor: B. Rakočević
Datum: 15, 06, 2013.