250 ГОДИНА ОД ОСНИВАЊА ШАЈКАШКОГ БАТАЉОНА У ‘НОЋИ МУЗЕЈА 2013.’ У ТИТЕЛУ

 




 



Организатор Ноћи музеја у Тителу била је СТШ „Милева Марић“ У Тителу. Професори школе Јадранка Пешти, Ела Беук, Владимир Николин, Горан Зечевић и Бранислав Обрадовић, професор гимназије „Светозар Марковић“ из Новог Сада, припремали су овогодишње програме. Од прошле године њима се придружио г. Влада Богојевић из Титела са својом сталном поставком у етно кући.

 







Вински витезови из удружења 'Шајка'.









На изложби Шајкашки батаљон – 250 година од оснивања посетиоци су могли да виде на великим паноима слике и цртеже шајки, битака, познатих личности из историје Шајкашке. 

 















Бродомоделар из Панчева Зоран Миленовић уступио је за изложбу шест модела различитих врста шајки. 

 













Главни догађај је најавила директорка Школе Јадранка Пешти.





Изложбу је посетио покрајински секретар за културу и јавно информисање и потпредседник владе АП Војводине, Славиша Грујић и његов помоћник Милан Мицић. 

 







Неколицини најзаслужнијих за организовање и подршку додељене су захвалнице.





Ђорђе Пражић



Капета бојног брода у пензији Ђорђе Пражић одржао је предавање од Тителских Шајкаша до наше речне флотиле. О значају Шајкашког батаљона говорио је адмирал у пензији Бошко Антић.

 



Предавање Простор Шајкашке кроз време одржао је Лазар Чурчић, историчар књижевности.





'Парусија'



Изложба Парусија академске сликарке Еле Беук омогућила је многобројним посетиоцима да виде њене слике, аквареле, илустрације. Ела Беук ради и ствара у Тителу. Водила је креативне радионице за ученике, грађане, учествовала у многим хуманитарним активностима. 

 



Изложба 'Т-рок'



Изложбу Т-рок припремао је Владимир Николин. Изложба је пратила рок музику у Тителу од друге половине XX века до данас. Изложене су биле слике и друга документа. Посетиоци су имали прилике да виде многе видео и аудио записе. 

 



У холу је изложба Старих разгледница Титела…





… и поставка о Милеви Марић, метемамтичарки родом из Титела чије име школа носи.



Гости су имали прилике да у школи виде три изложбе, прате предавања, трибину и уз Чајанку код Милеве погледају игроказ у коме су учествовали садашњи и некадашњи ђаци школе, Александра Хорват, Јелена Савић, Ружица Јовичић, Жељко Ковач и Сава Поповић. Ове године Чајанка је била у знаку великог јубилеја – 250 година од оснивања Шајкашког батаљона.

 



Књига утисака



Програми су се одвијали на две локације – у згради средње школе у Тителу и у етно кући „Богојевић“ у улици Рибарска бр.1.

 



Етно кућа „Богојевић“



У етно кући „Богојевић“ посетиоци су могли да погледају збирку предмета у домаћинству и опреме, алата у занатству Војводине. Истовремено, Ноћ музеја је била прво јавно појављивање удружења „Шајка“ које негује традицију добрих домаћина Шајкашке, културу и науку вина, истинске вредности кроз различите добровољне, добротворне и непрофитне активности.

 











Спрам других етно-поставки сличне врсте које сам видео, ова је међу богатијима.

 







Некадашњи вински подрум – лагум у Брегу.





Справа за пеглање помоћу притиска – оптерећења.



Сви програми су изазвали велико интересовање и били изузетно добро посећени.



Текст сам добио од Јадранке Пешти – захваљујем јој се на предусретљивости.

 



Тителски Парадни трг – назив из времена Шајкашког батаљона; сада леп амбијент овог градића.

Autor: Redakcija
Datum: 21, 05, 2013.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *