Noć muzeja Čurug

ČURUG: Memorijalno društvo „Racija 1942“ iz Čuruga po četvrti put učestvuje u nacionalnoj manifestaciji Noć muzeja u Topalovom magacinu. Ove godine Memorijalnom društvu „Racija 1942“ se pridružilo i Čuruško Udruženje za negovanje tradicija „Tradicionalno Vojođanski“ sa izložbom umetničkih i ručnih radova u zgradi Zemljoradničke zadruge gde je bila prodavnica „Gomeks“.

 

Muzej zrtava Racije Curug Noc muzeja

 

Muzej žrtava racije se nalazi u „Topalovom magacinu“, prostoriji koja je pre rata bila žitni magacin Branka Novakova – Topalova, gde su mađarski fašisti za samo nekoliko dana zverski ubili nekoliko stotina nevinih ljudi, žena i dece.

Zgrada Topalovog magacina – Muzeja žrtava racije u Čurugu se trenutno obnavlja-restauira, a završetak se planira u narednih desetak dana. Zbog toga će osnovni sadržaj manifestcije „Noć muzeja 2013“ biti obilazak gradilišta i upoznavanje posetioca sa projektom restauracije. Posetioci će moći da delimično vide i deo stalne postavke Muzeja, koja je u pripremi, kao i kako će izgledati Muzej nakon rekonstrukcije.

Investitor radova je Memorijalno društvo „Racija 1942“ iz Čuruga, a finansira ga Vlada Mađarske. Radove po projektu dipl. inž. arh Mire Jovanović izvodi Građevinsko preduzeće „Jumol“ iz Subotice, a nadzor vrše stručnjaci Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Vojvodine.

Svečano otvaranje Muzeja žrtava racije u Čurugu planirano je za kraj maja, a isti bi otvorili predsednici Srbije i Mađarske gospoda Tomislav Nikolić i Janoš Ader.

Izvor: Memorijalno društvo „Racija 1942“ Čurug

Autor: Redakcija
Datum: 17, 05, 2013.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *