BEČEJ: Predstavnici Opštine Bečej negirali su danas da žele da osnuju novi opštinski medij i kazali da će poštovati zakonsku regulativu i Medijsku strategiju.
Ranije je predsednik Opštine Bečej Vuk Radojević najavio mogućnost da će biti osnovan novi opštinski medij.
Pomoćnik predsednika opštine za odnose s javnošću Aleksandar Marić rekao je danas na okruglom stolu „Medijska strategija i medijske slobode u lokalnim medijima“ da tim povodom „ništa nije potpisano, niti dogovoreno“.
„Mi nećemo doneti odluku koja je u koliziji sa zakonskom regulativom“, kazao je Marić.
Član Opštinskog veća za investicije i razvoj Dalibor Kekić rekao je da opštini nije u planu da pravi sopstveni medij, već Medija centar kako bi se „pomoglo medijima da rade kvalitetnije“.
Vlasnik lista Bečejski mozaik Vladan Filipčev rekao je da se na lokalu ne vodi računa o interesima građana i informisanju, već isključivo o političkom interesu.
„To ima poguban uticaj na medijske slobode. Finansiraju se 'podobni' mediji, a najava osnivanja novih medija od strane opština i gradova je još jedan veoma loš potez“, rekao je Filipčev.
Raković: U Srbiji previše medija
Generalni sekretar Nezavisnog udruženja novinara Srbije Svetozar Raković izrazio je zabrinutost zato što je prošlo već 14 meseci od dve godine, koliko je Medijskom strategijom bilo predviđeno da se država povuče iz vlasništva nad medijima.
„Mediji nisu isto što i neka druga industrija jer imaju specifičnu važnost za građane. Generalno gledano u Srbiji ima previše i nacionalnih i lokalnih medija. Nema opstanka za sve. Ako nemate ravnopravna pravila igre pitanje je ko će preživeti. Kako sad stoje stvari ne preživljava kvalitet“, rekao je Raković.
Dodao je da zabrinjavaju i pokušaji vlasti da se kroz neke druge, a ne sistemske medijske zakone, „upadne“ u medijski sektor i opet otvori mogućnost učešća države u vlasništvu nad medijima.
„Time se deklarativna politička volja za povlačenje države iz medija pokazuje kao neiskrena“, poručio je Raković.
Serenčuš: Manjinski mediji izgovor za državu
Članica Izvršnog odbora Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Žužana Serenčeš kazala je da su „veoma neravnopravni“ uslovi u kojima funkcionišu mediji na lokalu, privatni i oni koji su javna preduzeća.
Prema njenim rečima, iako je prošlo pet godina, ništa nije urađeno na obećanom trajnom sistemskom rešenju koje garantuje budućnost i opstanak medija na jezicima nacionalnih manjina.
„Moj utisak je da se budućnost i stabilne garancije za razvoj informisanja na manjinskim jezicima zapravo koristi kao izgovor da bi država zadržala svoje pozicije“, rekal je Serenčuš.
Okrugli sto organizovao je NDNV, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 18, 12, 2012.