BEOGRAD, NOVI SAD,ZRENJANIN,SUBOTICA: Prvi sneg u Srbiji danas nije iznenadio nadležne službe, pa su i pored jakih padavina i vetra, putevi očišćeni, mehanizacija spremna, a prilazi svim skijaškim centrima prohodni. Pomoćnik načelnika Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije Đorđe Babić istakao je da trenutno nema problema što se tiče snega na području Srbije, a prema poslednjim informacija najviše padavina ima u Vojvodini.
Pre više od mesec dana, naveo je Babić u izjavi Tanjugu, preduzete su aktivnosti vezane za pripreme za zimsku sezonu i načelnici štabova za vanredne situacije su obavešteni o aktivnostima koje treba da preduzimaju na svojim teritorijama kako bi putevi bili čisti.
„Obavestili smo sva nadležna preduzeća da pripreme mašine i odgovarajuće količine aditiva za posipanje puteva, kao i da pripreme i spiskove stanovnika kojima je pomoć neophodna, a tu pre svega mislim na staračka domaćinstva i bolesne kako bi se pripremila mesta za njihov eventualni prihvat i dislokaciju iz udaljenih, seoskih sredina“, objasnio je Babić.
Tokom ove godine nadležne službe su, prema njegovim rečima, nabavile i određen broj sanki, a Sektor za vanredne situacije je u stalnom kontaktu sa svim jedinicama kako bi se na najbrži mogući način pružila pomoć onima kojima je neophodna.
Babić je naveo i da su sve nadležne organizacione jedinice obaveštene da stalno prate stanje na terenu i da se preduzmu sve aktivnosti kako bi se očistili magistralni i regionalni putevi i prilazi školama, zdravstvenim ustanova i omogućio nesmetan prilaz hrane i pomoći onima kojima je neophodna.
„Sneg nas nije iznenadio i za sada je sve dobro“, zaključio je Babić, s kojim se saglasio i pomoćnik direktora Sektora za održavanje puteva u JP „Putevi Srbije“ Milivoje Durković koji je potvrdio da je najviše padavina na severu zemlje iz pravca Vojvodine, da na kolovoze pada dosta snega, ali da se oni čiste i da su prohodni.
Situaciju otežava jak vetar, koji „pokušava da napravi male prekide u saobraćaju sa smetovima“, ali je sve pod kontrolom, istakao je Durković uz napomenu da se večeras očekuje veća količina snega pa će biti angažovana sva moguća raspoloživa mehanizacija po trećem stepenu dežurstva.
„Na jugu Srbije nema nekih padavina, svi skijaški centri su prohodni, s tim što mora da se obrati pažnja jer na kolovozu bude do dva tri centimetra snega. Obavezna je zimska oprema i zabranjeno je saobraćanje u tim predelima teretnjacima sa prikolicama“, naglasio je Durković u izjavi Tanjugu.
On je objasnio i da treći stepen dežurstva znači 75 odsto pune mobilnosti. To znači da je od 600 kamiona angažovano njih 75 odsto, od 300 mašina 75 odsto, kao i da je isti procenat od 1.950 radnika spreman za akciju.
Sneg otežava saobraćaj na svim putevima u Vojvodini
Zbog snega koji neprestano pada od ranih jutarnjih sati i pojačanog vetra saobraćaj je otežan na svim putnim pravcima u Vojvodini, a kretanje teretnim vozilima zabranjeno je preko Iriškog venca, izjavio je Tanjugu dežurni u Zimskoj službi „Vojvodina puta“ Aleksandar Gudurić.
Ljudstvo i mehanizacija tog preduzeća su na terenu i uklanjaju sneg sa najprometnijih saobraćajnica u pokrajini pre svega tamo gde vetar stvara nanose.
Ekipe Zimske službe Javno-komunalnog preduzeća „Put“ u Novom Sadu od jutros čiste sneg sa saobraćajnica prvog i drugog prioriteta, odnosno ulica i bulevara kojima se kreću vozila javnog gradskog prevoza, rekla je Tanjugu portparol „Puta“ Jelena Stojisavljević.
Teška vozila i više od 60 ljudi angažovano je na utovaru soli i čišćenju gradskih saobraćajnica ali je saobraćaj usporen jer sneg neprestano pada, rekla je ona i upozorila vozače da budu maksimalno oprezni u vožnji.
Posao radnicima i mehanizaciji zimske službe otežavaju nepropisno zaustavljena i parkirana vozila tako da se apeluje na vozače da i u tom pogledu budu pažljivi.
Za čišćenje snega sa trotoara, trgova i drugih javnih površina u gradu zaduženi su radnici javnih preduzeća „Čistoća“ i „Gradsko zelenilo“ kao i sami građani, čija je obaveza da uklone sneg ispred svojih zgrada i kuća.
Osim stajališta za gradske autobuse čiste i pešačke prilaze mostovima, staze u parkovima, glavni plato i stepenište na Petrovaradinskoj tvrđavi, pešačke staze oko zgrada Skupštine i Vlade Vojvodine.
Od 7 sati jutros, na terenu je angažovano preko 90 radnika i 11 vozila mehanizacije Zimske službe JKP „Parking servis“. Najpre se čiste parkirališta prve zone prioriteta kao što je sam centar grada, parkiralište kod Instituta u Sremskoj Kamenici, kod bolnice u Hajduk Veljkovoj ulici, prilaz javnoj garaži, a zatim i sva ostala parkirališta.
„Nakon uklanjanja snega, posipa se so kako se usled niske temperature ne bi stvarao sloj leda. Dokle god to bude bilo potrebno, sva vozila mehanizacije će na terenu biti angažovana 24 sata“, saopšteno je iz ovog preduzeća.
Linija do Popovice samo do Vojnova
„Na gradskim i prigradskim linijama saobraćaj se odvija otežano i usporeno, uz minimalna odstupanja. Zbog nanosa snega na kolovozu i jakog vetra od 10.40 časova autobusi do Beočin sela saobraćaju samo do stajališta kod Krsta, dok je linija do Popovice skraćena i vozila JGSP saobraćaju samo do Vojnova“, saopšteno je iz JGSP „Novi Sad“.
Solenje puteva u Banatu
Sneg je u srednjem Banatu počeo je da pada oko 6:30, i prema rečima Milana Sakana, rukovodioca Zimske službe u zrenjaninskom Vojvodinaputu, trenutno je na snazi 3. stepen mobilnosti, odnosno angažovano je 75 odsto mehanizacije za čišćenje snega.
So je tokom prepodneva posuta na putu Zrenjaninin-Čenta; Farkaždin-Titel, a solenje je vršeno i na putevima Zrenjanin-Konak, Zrenjanin-Žabaljski most, Zrenjanin-Kikinda, kao i po lokalnim putevima u samom gradu i ka naseljenim mestima. Čišćenje na nekim putevima otežava vetar.
Zimska služba pokriva područje srednjeg i severnog Banata, održava državne puteve 1. i 2. reda, kao i 80 kilometara lokalnih puteva.
Prekidi struje i saobraćajne nesreće
Jaki udari vetra izazivaju česte prekide struje u pojedinim delovima Zrenjanina, kao i u okolnim selima, ali temperatura od minus dva stepena celzijusa, nije nepovoljno uticala na grejanje stanova toplovodom, tako da su radijatori stanovima topli, rečeno je Tanjugu u dežurnim dispečerskim službama. Prema podacima dežurnog meteorologa, udari vetra dostižu jačinu od 40 do 50 metara u sekundi.
Svi magistralni putevi u srednjem Banatu su prohodni, ali se saobraćaj odvija otežano, pre svega zbog jakog vetra i nanosa snega na pojedinim deonicama.
Snežni pokrivač je do 11 sati, dostigao šest santimetara, što će pogodovati razvoju pšenice, zasejane na tom području na oko 50 000 hektara i ječma na 4.500 hektara.
Dok radnici „Vojvodinaputa “ posipaju so i mašinama raščišćavaju saobraćajnice od jutros su se dogodile četiri saobraćajne nezgode, sa manjom materijalnom štetom, pa iz policijske uprave upozoravaju vozače na oprez i na obaveznu zimsku opremu.
Jak vetar ometa rad putara
Zbog snežne vejavice otežan je saobraćaj i u severnoj Bačkoj. Zimska služba „Voj puta, od jutros je sa mehanizacijom na svim važnijim saobraćajnicama. Prioritet je deonica auto puta od Horgoša do Feketića, i magistralni putevi Subotica Bačka Topola i pravac prema Somboru.
Kako je za Radio – televiziju Vojvodine rekao Ivan Sudarević, rukovodilac zimske službe u „Voj putu“, probleme putarima stvara jak vetar, zbog čega ima nanosa na delu auto puta od Bačke Topole do Feketića, i na putu od Bajmoka do Sombora. Na tim deonicama putari uklanjaju sneg, a na ostalim putevima posipa se so.
Prema njegovim rečima, sneg koji je počeo da pada rano jutros nije jakog intenziteta, ali problem predstavlja jak vetar, što u kombinaciji sa snegom na pojedinim deonicama ograničava vidljivost na svega 50 metara.
Pored logistike koja opslužuje zimsku službu, na terenu je stalno između 23 i 26 kamiona „Vojputa“ koji posipaju i čiste ove puteve, a u stanju pripravnosti su i tri velike građevinske mašine, takozvani grederi.
„Osim nanosa, na kolovozima ima raskvašenog snega, a sve naše aktivnosti su usmerene na održavanje putnih pravaca prohodnim. U stalnoj smo komunikaciji sa saobraćajnom policijom i incidenata, za sada, nije bilo“, rekao je Sudarević Tanjugu.
On je apelovao na vozače da prilagode vožnju uslovima na putu i trenutnoj vidljivosti.
Sudarević očekuje prestanak padavina sutra između 9 i 12 časova, ali ne raspolaže podacima da li će i dalje duvati jak vetar.
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će u subotu posle podne i uveče u košavskom području i na planinama duvati jak a povremeno i olujni jugoistočni vetar sa udarima i preko 20 metara u sekundi.
U noći između subote na nedelju, kao i u nedelju i ponedeljak, očekuje se formiranje i povećanje snežnog pokrivača, naveo je Zavod u upozorenju na svojoj internet stranici.
Glavni putevi bez snega, preporučuje se oprezna vožnja
Na autoputevima i državnim putevima prvog prioriteta u Srbiji snega nema, ali se vozačima preporučuje oprezna vožnja, saopštili su danas „Putevi Srbije“ koji su pripravnost podigli na treći stepen.
Na ostalim putnim pravcima prvog prioriteta kolovozi su vlažni u nižim predelima, snega ima mestimično u raskvašenom stanju do pet centimetara na teritoriji Valjeva, Novog Pazara, Beograda.
Na državnim putevima drugog prioriteta kolovozi su vlažni u nižim predelima, snega ima mestimično u raskvašenom stanju do pet centimetara na teritoriji Vranja, Novog Pazara, Kruševca, Užica, Ivanjice, Kolubare, Beograda.
Kako je Tanjugu rečeno u „Putevima Srbije“, pripravnost je podignuta na treći stepen, što podrazumeva angažovanje 75 odsto ljudstva i mehanizacije na svim punktovima u celoj zemlji u slučaju da krene jači sneg i zavejavanje puteva.
Prilazi planinskim turističkim centrima, Kopaoniku, Zlatiboru, Goču i Divčibarama su prohodni, ugaženog snega ima do pet centimetara, obavezna je zimska oprema i preporučuje se oprezna vožnje.
„Putevi Srbije“ savetovali su vozačima da bez zimske opreme i lanaca ne kreću na put, a ukoliko se odluče na putovanje, treba da voze zaista oprezno i pažljivo.
Zbog vlažnih kolovoza i pojave niskih temperatura u jutarnjim i večernjim satima, moguće je stvaranje poledice, pa se apeluje na vozače da prilagode brzinu kretanja situaciji na putu i savetuje maksimalan oprez u vožnji.
Otežan saobraćaj
Saobraćaj u Srbiji jutros je otežan zbog snega praćenog jakim vetrom koji pada slabim do umerenim intenzitetom u većem delu Srbije, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Vozačima se savetuje krajnje oprezna i sporija vožnja, uz održavanje većeg rastojanja između vozila, kao i bez naglog zaustavljanja i promena pravca.
Na graničnim prelazima zadržavanja putničkih vozila su do 30 minuta.
Prilazi planinskim turističkim centrima, Kopaoniku, Zlatiboru, Goču i Divčibarama, prohodni su, ali ima ugaženog snega na kolovozu koji usporava saobraćaj.
Zimska oprema, zabrana za šlepere i kamione i oprezna vožnja obavezna je na putnim pravcima II-161 Jošanička Banja – Kopaonik, II-161 Kopaonik – Jaram, I B-13 Novi Sad -Ruma, preko Iriškog venca, I B-13 Slatina – Valjevo – Podbukovi, I B-23 Mali Zvornik – Loznica – Valjevo, II-143 Valjevo-Debelo Brdo, II-161 Vitkovo – Brus – Brzeće – Kopaonik (Jaram), II-162 Vrnjci – Vrnjačka Banja – Mitrovo polje – Brus – Ravni.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 08, 12, 2012.