BEOGRAD: Nasilje nad ženama realnost je Srbije, a podaci pokazuju da su u ovoj godini 23 žene ubili članovi njihovih porodica, pa je neophodno da na rešavanju tog problema zajedno rade svi državni organi, a trebalo bi formirati i državni tim za borbu protiv nasilja, rečeno je danas na javnom slušanju u Skupštini Srbije.
Učesnici debate „Borba protiv nasilja u porodici“ ukazali su da ne sme biti tolerancije prema nasilju nad ženama posebno imajući u vidu činjenicu da je svaka druga žena u Srbiji preživela neki oblik nasilja.
Stefanović: Da njihova kuća bude sigurna kuća
Ukazujući da je nasilje nad ženama realnost i da je statistika o nasilju nad ženama zastrašujuća, predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović poručio je da parlament mora da preduzme značajniju ulogu u suzbijanju te pojave, a da celo društvo doprinese smanjenju nasilja nad ženama.
On je istakao da je zato potrebno razvijati politiku jednakosti polova i ostvariti ravnopravnost, podizati svest kako bi se napravio korak napred i naveo da je pred Srbijom ratifikovanje Konvencije Saveta Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja u porodici, što će doprineti prevenciji nasilja nad ženama pošto će obaveza državnih organa biti da vode jedinstvenu evidenciju slučajeva nasilja.
„Nasilje nad ženama se ne sme tolerisati“, naglasio je Stefanović i ukazao da nije dovoljno da žene, žrtve nasilja budu smeštene u sigurne kuće, već da njihove kuće postanu sigurne za njih i njihovu decu, koja, kako je ukazao, često preživljavaju, ako ne fizičko, onda svakako neki oblik zlostavljanja.
U ovoj godini 43 osobe su ubijene od strane članova svojih porodica, od njih 23 su žene, dok su ubice u 14 slučajeve bili bračni partneri, a nasilnici su uglavnom u životnoj dobi između 31 i 40 godina, podaci su koje je izneo državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Vladimir Božović.
Državni tim za borbu protiv nasilja?
Prema njegovim rečima, policija je do kraja oktobra u ovoj godini zbog nasilja nad ženama podnela 2.555 krivičnih prijava, a u poslednje tri godine policija je za više od 1.200 lica zbog nasilja nad ženama odredila meru zadržavanja od 48 sati.
„Policija preduzima mere privođenja, ali ne može se očekivati da policija sama sprovede borbu protiv nasilja nad ženama, to je obaveza svih organa“, rekao je Božović i naglasio da bi bilo dobro da se formira državni tim za borbu protiv nasilja i da se u njegov rad uključe i predstavnici MUP-a, ministarstava rada, pravde, zdravstva, a da njegov cilj bude uspostavljanje mehanizama za efikasniju borbu.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 26, 11, 2012.