Od danas u Vojvodini aktivan SOS telefon za žene žrtve nasilja

NOVI SAD: U Vladi Vojvodine javnosti je danas predstavljen jedinstveni SOS telefon za žene žrtve nasilja za celu Vojvodinu – 0800 10 10 10. Od danas, telefon je dostupan svakog radnog dana od 10 do 20 časova, a poziv na ovaj broj je besplatan. Kada se pozove taj broj, dobije se telefon najbliže organizacije u kojoj rade volonterke obučene za pružanje pomoći i podrške.

O značaju SOS telefona za podršku ženama u situaciji nasilja govorio je pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin, predstavnik Telekoma Srbija Željko Pijevac i direktorica organizacije Centar za podršku ženama iz Kikinde Marija Srdić. Rad jedinstvenog SOS telefona podržavaju Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova, Telekom Srbija i Kooperativa holandskih fondacija za Centralnu i Istočnu Evropu, kroz program Socijalne tranzicije koji se sprovodi u partnersku sa Fondacijom Balkanski fond za lokalne inicijative.

sos telefon za zene zrtve nasilja

 

Miroslav Vasin je naglasio da su nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje još uvek prisutni u našem društvu. Prepoznajući obim ovog zla, otvorene su sugurne kuće za žrtve nasilja, inicirana je Strategija za borbu protiv ovog nasilja. Pozitivna posledica ovih aktivnosti, prema rečima Vasina, je to što se ovo nasilje konačno naziva pravim imenom. Ono što još nije učinjeno, ali se tome teži, jeste stvaranje nulte tolerancije na ovu vrstu nasilja u Vojvodini.

„Otvaranjem SOS telefona dobijamo novi kvalitet u preventivnom delovanju na suzbijanju rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici“ – smatra Miroslav Vasin.

Jedinstveni SOS telefon za podršku ženama koje su pretrpele nasilje rezultat je inicijative pet ženskih organizacije koje deluju na teritoriji Vojvodine i pružaju specijalizovanu podršku ženama koje su izložene nasilju, kroz usluge SOS telefona i druge vidove pomoći i podrške. Govoreći o tome, Marija Srdić je istakla da na SOS telefonu dežura 25 volonterki koje su kroz standardizovanu obuku akreditovane da pruže direktnu pomoć ženama koje okrenu ovaj broj. SOS telefon namenjen je ženama koje su u situaciji nasilja u porodici ili trpe neki drugi oblik partnerskog nasilja, ženama koje su izašle iz situacije nasilja ali im je za nove korake potrebna pravna, socijalna, psihološka ili neka druga vrsta pomoći, kao i deci, članovima porodice i osobama bliskim ženama koje se nalaze u situaciji nasilja.

Osoblje koje radi na SOS telefonu čine obučene konsultantkinje i stručnjakinje iz različitih oblasti (psihologije, prava, socijalnog rada). Konsultantkinje korisnicama pružaju emotivnu podršku i daju informacije o mogućnostima za izlazak iz nasilja. Upoznaju ih sa pravima koja se odnose na zdravstvenu, socijalnu i pravnu zaštitu, kao i sa procedurama koje preduzimaju institucije i organizacije koje se bave prevencijom i zaštitom od nasilja u porodici i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja.

Predstavnik Telekoma Srbija Željko Pijevac je rekao da njegova kompanija, u okviru svog društveno odgovornog poslovanja, ima privilegiju da učestvuje u realizaciji ovako značajnog projekta, u okviru koga se pruža pomoć žrtvama porodičnog nasilja.

Na kraju, pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin obećao da će pomoći da se obezbedi svakodnevna 24-satna dostupnost SOS telefona.

Autor: Redakcija
Datum: 21, 11, 2012.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *