NOVI SAD: Međuakademska komisija za popis žrtava u Vojvodini od 1941. do 1948, koju su formirale Srpska akademija nauka i umetnosti i Mađarska akademija nauka, na inicijativu bivših predsednika Srbije i Mađarske Borisa Tadića i Lasla Šoljoma, od 1. decembra pokreće svoj veb sajt, na kojem će javno prezentovati imena žrtava, i okolnosti pod kojima su izgubile živote.
Julija Teleki, poreklom iz Čuruga, danas živi u Bečeju. Nakon oslobođenja 1944, bez ikakve sudske presude, partizanske vlasti ubile su njenog oca, kao i na hiljade drugih Mađara. Preživeli su proterani iz sela, u kojima su mađarski fašisti tokom racije 1942. ubili i bacili pod led Tise i Dunava nekoliko hiljada Srba, Jevreja, Roma i drugih građana.
Julijin otac leži u masovnoj grobnici, čuruškoj Šinternici, bez zvaničnog spomen obeležja. Zajedno sa sunarodnicima, Julija je to mesto prvi put posetila 1994. i obeležila ga drvenim krstom. Komemoracijama na Šinternici prisustvuju i članovi Memorijalnog društva „Racija 1942“.
Komisija Srpske akademije nauka i umetnosti i Mađarske akademije nauka za popis žrtava od 1941. do 1948. u Vojvodini, zbog nedostatka novca, nedavno je počela da radi i za tri meseca popisala je 21 hiljadu žrtava. Očekuje se da će mesečno popisivati oko šest hiljada ubijenih.
Memorijalno društvo „Racija 1942“ pokušava da magacin, u kojem su na Badnje veče ’42, mađarski fašisti streljali oko 500 Čuružana, među kojima i žene i decu, pretvori u muzej žrtava racije.
Predsednici Srbije i Mađarske Tomislav Nikolić i Janoš Ader, prilikom nedavne Nikolićeve posete Budimpešti, najavili su da će se uskoro pokloniti žrtvama zločina počinjenih širom Vojvodine 1942. ali i 1944. godine.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 26, 11, 2012.