U Srbiji se masovno prisluškuje

BEOGRAD: U Srbiji se svakodnevno prisluškuje ili kontroliše protok informacija blizu 400.000 ljudi, od čega svega oko 15.000 zakonski, dok su ostali pod neovlašćenim nadzorom što državnih organa, što pojedinaca, privatnih kompanija i agencija, piše Pres. Sagovornici lista upozoravaju da je nadzor komunikacija dosegao neslućene razmere i da, ukoliko se pod hitno ne uvede ozbiljan sistem kontrole, Srbija za koju godinu može da postane zemlja u kojoj caruje „veliki brat“.

 

„U toku akcije nadzora, koju je poverenik sprovodio kod provajdera mobilne telefonije, utvrđeno je da je samo jedan od njih aktivirao softversku aplikaciju kojom se registruje frekvencija prisluškivanja. I on sam je 'nabrojao' da je bilo više od 270.000 pristupa službi bezbednosti i policije takozvanim zadržanim podacima o komunikaciji, odnosno ko, kad, kako, odakle, s kim, koliko dugo je pričao“, izjavio je za Pres poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.

Taj podatak, imajući u vidu broj provajdera u Srbiji, upućuje na pretpostavku da je takvih pristupa bilo više stotina hiljada, možda čak i milion, rekao je Šabić i upozorio da su takvi pristupi nedopustivi sa stanovišta Ustava Srbije.

Poznavaoci kažu da je ovaj podatak daleko manji od stvarnog broja prisluškivanih osoba, ali navode da bi i on morao da alarmira državne organe.

I zaštitnik građana Saša Janković navodi da je sve više ljudi koji su predmet prisluškivanja i podseća da je, upravo zbog sve većih zloupotreba, tražio od Ustavnog suda da zabrani policiji da prikuplja podatke bez odluke suda.

Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »

Autor: Redakcija
Datum: 28, 10, 2012.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *