NOVI SAD: Pokrajinski sekretar za zdravstvo socijalnu politiku i demografiju prof. dr Vesna Kopitović, otvorila je danas u Novom Sadu regionalnu konferenciju na temu „Lokalna politika i zdravlje“.
U organizaciji Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) uz podršku Švajcarske organizacije za tehničku saradnju (SDC), u Skupštini AP Vojvodine okupili su se predstavnici svih vojvođanskih gradova i opština, Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju, zavoda i Instituta za zdravstvenu zaštitu Vojvodine – svi ključni predstavnici u lancu očuvanja i unapređivanja zdravlja naših građana. Cilj je da svi zajedno treba da dođu do odgovora kako da uspešno sarađuju u narednom periodu u poboljšavanju i unapređivanju zdravlja žitelja svojih lokalnih zajednica.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo socijalnu politiku i demografiju prof. dr Vesna Kopitović je, pozdravljajući prisutne u ime Vlade Vojvodine, izjavila da se nada da će današnji skup imati rezultate koji će biti sprovedeni u delo. Pohvalivši rad Konferencije koja se ovoga puta bavi važnom temom – lokalnom politikom i zdravljem, prof. dr Vesna Kopitović iznela je da će naredne četiri godine saradnja, na svim nivoima vlasti, imati za cilj, da aktivnim učešćem njenih predstavnika razvije što kvalitniju lokalnu politiku u oblasti zdravlja.
„Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju sa Vladom Vojvodine i Fondom za kapitalna ulaganja je u protekle četiri godine dosta uradio za zdravstvo. Do sada smo u vojvođansko zdravstvo investirali preko 11 milijardi dinara. Najznačajnija ulaganja su u projekat izgradnje „Kamenica 2“, Kliniku za akušerstvo i ginekologiju KC Vojvodine, Specijalnu bolnicu za plućne bolesti „Budisav Babić“ u Beloj Crkvi, Interno odeljenja u Sremskoj Mitrovici. U naredne četiri godine želimo da aktivnosti Sekretarijata, osim na podršci tercijarnoj, usmerimo i na oblast sekundarne i primarne zdravstvene zaštite u vojvođanskom zdravstvu“, istakla je danas prof. dr Vesna Kopitović.
Takođe, podsetila je da resorni sekreatrijat ima uspešnu saradnju sa svim lokalnim samoupravama i da učestvuje u pomoći na stvaranju što efikasnijeg zdravstvenog sistema na lokalu, rekonstrukcijama i nabavci neophodne opreme u svim lokalnim samoupravama, što će ostati trend u budućnosti koji će se sprovoditi u skladu sa mogućnostima.
„U Sekretarijatu, koji je osnivač velikog broja zdravstvenih ustanova, a jedna od njih je i Klinički centar Vojvodine, potom pet instituta i 9 opštih bolnica, 11 specijalnih bolnica, 8 zavoda za javno zdravlje, ovakva okupljanja, gde možemo doći jedni do drugih, predstavljaju cilj kako bismo vam pomogli. Naglasila bih da su rebalansom budžeta koji treba 25. oktobra da bude usvojen u Skupštini AP Vojvodini, planirana sredstva za primarnu zdravstvenu zaštitu, koju Pokrajina takođe želi da unapredi i poboljšava, bez obzira što se nalazi pod okriljem grada“, reči su prof. dr Kopitović sa današnjeg otvaranja Konferencije koja se bavila boljitkom zdravstvene politike u lokalu, uz otvoren poziv prisutnima za obraćanje pokrajinskom resornom sekretarijatu, koji je spreman da izađe u susret struci i spreman na saradnju na svim nivoima.
Prema rečima Đorđa Stančića, generalnog sekretara Stalne konferencije gradova i opština, ono što treba da doprinese zajedničkoj saradnji kada je reč o kreiranju politike u oblasti unapređivanja zdravlja u lokalnim zajednicama, jeste formiranje lokalnih saveta za zdravlje. Ova tela sastavljena od ključnih aktera u sektorima zdravstva, ali i obrazovanja i socijalne zaštite, nevladinog sektora i lokalne samouprave, međusobnom saradnjom i aktivnim učešćem treba da razviju što kvalitetniju lokalnu politiku u oblasti zdravlja.
Pomoćnik ministra za zdravlje dr Dubravka Šaranović Racić istakla je da Ministarstvo zdravlja Republike Srbije javno zdravlje ili narodno zdravlje, prepoznaje kao prioritetno u narednom periodu. Cilj je da se povežu zavodi za javno zdravlje, lokalna samouprava „pa po vertikali da zajednički utičemo na smanjenje broja kardiovaskularnih i malignih bolesti“. Kako je rekla, to rade i druge zemlje, ali možda imaju drugi vid organizacije, ali smo mi to prilagodili našem sistemu zdravstvene zaštite i to traje već četiri godine. Dubravka Šaranović Racić uverena je da je ovo način da se kroz zajedničku saradnju uspe u tome da Srbija u okviru Evrope više ne zauzima visoka mesta po broju obolelih kao, na primer, od karcinoma grlića materice.
Radi vođenja konzistentne lokalne zdravstvene politike, svaka lokalna samouprava treba da osnuje lokalni savet za javno zdravlje. To telo treba da prati sprovođenje lokalne strategije javnog zdravlja i ocenjuje njene efekte na zdravlje stanovništva, sa naglaskom na smanjenje nejednakosti u korišćenju zdravstvenih usluga.
Autor: Redakcija
Datum: 19, 10, 2012.