BEOGRAD, NOVI SAD: Tačan broj obolelih od demencije i Alchajmerove bolesti u Srbiji još nije poznat, a prema epidemiološkim podacima procenjuje se čak i do 100.000 obolelih, sa tendencijom porasta, rečeno je danas povodom obeležavanja Dana Alchajmerove bolesti. Tim povodom sutra će u Novom Sadu biti održan jednodnevni kongres o ovoj bolesti, na kome će govoriti pet predavača.
Predsednik Udruženja građana obolelih od Alchajmera Nada Bašić je rekla da se broj obolelih u svetu svakih 20 godina udvostručuje i da se procenjuje da će do 2050. dostići 116 miliona.
Bašićeva je istakla da leka za to oboljenje mozga nema, ali da je važna pravovremena dijagnoza i blagovremena primena terapije da bi se ublažili postojeći i sprečila pojava novih simptoma.
Zaboravnost prvi simptom bolesti
Alchajmerova bolest je najčešći uzrok demencije koji se u najvećem broju slučajeva javlja kod starijih od 65 godina, mada se može javiti i kod mlađih ljudi.
Razvija se kroz više godina, a zaboravnost, gubitak kratkotrajnog pamćenja, ponavljanja pitanja, gubitak interesovanja, problemi u pronalaženju odgovarajućih reči samo su neki od simptoma sa kojima se svakodnevno suočavaju osobe obolele od demencije i Alchajmerove bolesti.
Zaboravnost je prvi simptom koji primećuju i porodica i sam pacijent i ona je izražena u tolikoj meri da remeti svakodnevno funkcionisanje u kući, na poslu, u prorodici…
Nemački neurolog Alojz Alchajmer (1864-1915) prvi je opisao sindrom demencije koji je po njemu i dobio ime.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 20, 09, 2012.