ŠAJKAŠ: VRELA TRADICIJE I ZDRAVOG ŽIVOTA

 

ŠAJKAŠ: VRELA TRADICIJE I ZDRAVOG ŽIVOTA

Sir za Grčku i Egipat

 

 


U naselju Sentivanji u južnoj Bačkoj, koje je ime dobilo prema svom gospodaru, ugarskom plemiću, rado su konačile karavandžije, jer je ono imalo jako utvrđenje. Kada su Turci zavladali ovim krajem, u popisima su tu ubeležili 25 poreskih kuća, ali se kroz 17. vek mesto više ne pominje. Opustelo je, kao i većina okolnih sela. Ponovo je zabeleženo tek 1731. kao naseobina Mali Sentivan, koju su prisvojili srpski graničari iz Kovilja, pa je dobilo naziv Kovilj Sveti Ivan. U 18. veku, u vreme srpske oblasti Šajkaški bataljon, doselilo se skoro 1.800 žitelja, a kada su austrougarske vlasti naselile i Mađare, naziv je promenjen u Šajkaški Sveti Ivan, kako bi se razlikovao od Sentivana u gornjoj Mađarskoj. 
Današnje ime je dobio tek posle Prvog svetskog rata, ukidanjem mađarskog dela naziva. Pošto je 1873. ušao u titelski srez, Šajkaš se najbrže razvijao koristeći veliku prednost, trgovački drum koji je išao od Novog Sada za Banat i Nemačko-banatsku regimentu. Prve zanatlije bile su ćurčija i čizmar, a dobra prilika videla se i u krčmama, pa je izvesni Nemac Hercenhajter otvorio dve. I trgovac Georgije Dobrojević je 1827. u svojoj kući imao mehanu, a kako je Šajkaš za putnike držao i svratišta, imao ga je i on, pod imenom „Kod zlatnoga krsta“. Početkom 20. veka, meštani su imali svoj list „Šajkaški glasnik“, koji je pokrenuo pop Stevan Stevanović, kasnije i prvu biblioteku u kraju. Između dva rata, lepo se živelo od dva mlina, ciglane i fabrike za sir, koji se izvozio u Grčku i Egipat. Daleko od glavnih puteva, danas su ostala prirodna jezera Mutnjača i Anđina jama, i oko njih, poneki salaš, gde se još živi kao u stara vremena. Voda Mutnjače je, zapravo, bistra osim kada najavljuje nevreme, i tu su mnogi kupači naučili da plivaju, dok se na drugom jezeru gnezde retke barske ptice. 

 

Krug na vetrenjači
Vojvodina nekada nije mogla da se zamisli bez vetrenjača, pa je i Šajkaš imao tri. Jednu su podigli došljaci iz Žablja, otac i sin Todor i Stevan Itebejac, i dobro su zarađivali od mlevenja žitarica. Jednom prilikom Stevan se popeo na krilo vetrenjače da bi postavio novo platno. Iznenada je dunuo vetar, i, ko zna koliko bi ga okretao, da komšije nisu uspele da zaustave krila. Stevan je sišao prestravljen, ali čitav, a kasnije je trpeo stalna zapitkivanja: „Vide li odozgo i Sremske Karlovce?“

Autor: Rade Aničić
Datum: 20, 09, 2012.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *