BEOGRAD – Odluka kreditne agencije „Fič“ da snizi rejting Srbije ima izvestan elemenat političkog pritiska, a od samog kreditnog rejtinga na našu zemlju je mnogo bitnije da ostvari tendenciju budžetskog suficita u narednim mesecima, kako bi se prekinuo dalji rast javnog duga, ocenili su danas analitičari u izjavama Tanjugu.
Ekonomista Mirolsav Zdravković izrazio je očekivanje da će za 6 meseci kreditna agencija „Fič“ poboljšati kreditni rejting Srbije, ukoliko se poravi stanje u ekonomiji Srbije, posle mera štednje, koje je najavila Vlada Srbije.
Ukoliko se zabeleži budžetski suficit u avgustu i još nekom mesecu do kraja godine, a to postane trajna pojava od januara naredne godine, onda nam apsolutno ništa ne znače kreditni rejtinzi koje određuju te međunarodne agencije, objasnio je Zdravković.
Komentarišući odluku amreičke agencije za kreditne rejtinge da snizi prognozu rejtinga Srbije na negativnu, Zdravković je podsetio da je budžet Srbije u julu prvi put bio u suficitu od 5 milijardi dinara, posle 19 meseci konstantnog deficita i posle perioda od šest meseci neprekidnog prosečnog deficita od oko 16 milijardi dinara mesečno.
On je procenio da ukoliko se u avgustu ponovo zabeleži suficit budžeta, to će biti znak da su javne finansije ušle u period stagnacije duga i da nema novih zaduživanja države na domaćem i međunarodnom tržištu.
Sam suficit budžeta, ukoliko postane trajna pojava, biće znak da je država prekinula jedan četvorogodišnji ciklus geometrijske progresije rasta zaduživanja, objasnio je Zdravković.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić rekao je Tanjugu da za njega nije iznenađenje što je snižen kreditni rejting Srbije, imajući u vidu šta se sve dešavalo u proteklih četiri godine, a i duže u protekloj deceniji.
„Dakle, Srbija je u ogromnoj ekonomskoj krizi, što potvrđuju i najnoviji podaci Narodne banke Srbije, o rastu stope inflacije, padu BDP, a ako to kombinujemo sa podatkom da je stopa nezaposlenosti u Srbiji među najvišima u Evropi, onda nije iznenađenje što se to desilo“ rekao je Savić.
Savić je međutim naglasio da je u nekom smislu za njega iznenađenje što se odluka o korekciji kreditnog rejtinga povezuje sa onim što radi nova Vlada Srbije, jer se tek nedavno formirala, naglašavajući da bi teško to moglo biti razlog snižavanja kreditnog rejtinga.
„Pre bi se moglo reći da te agencije, koje vode računa o kreditnom rejtingu, ponekad koriste u političke svrhe, usmislu vršenja pritiska neke vlade, u ovom slučaju Vlade Srbije. To takođe, znači da oni u tom objašnjenju ističu potrebu saradnje Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom, što sve opet ima izvestan element političkog pritiska“
Autor: Redakcija
Datum: 16, 08, 2012.