NOVI SAD, BEOGRAD: U Srbiji živi 70.000 ljudi sa izbegličkim statusom i 210.000 interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, saopštio je Fond za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima AP Vojvodine, a povodom 20. juna, Međunarodnog dana izbeglica.
U saopštenju se navodi da je polovina od ukupnog broja izbeglica smeštena u Vojvodini, te da se Srbija nalazi u grupi od pet zemalja u svetu u kojima je Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) proglasio tzv. situaciju produžene izbegličke krize.
„Po popisu iz 2002. godine, izbeglice čine čak 9,2 odsto ukupne vojvođanske populacije“, kaže se u saopštenju i dodaje da su rekorderi po broju izbeglica, u odnosu na ukupan broj stanovnika, opštine Šid i Inđija, u kojim izbeglice u ukupnoj populaciji, kako se navodi, učestvuju sa 23,43, odnosno 21,05 odsto.
Stopa siromaštva među izbeglicama, prema podacima iz saopštenja, gotovo je dvostruko veća od stope u ukupnoj populaciji, a ako se tome, kako se naglašava, doda i podatak iz nedavnog istraživanja koje je sproveo UNHCR, prema kojem blizu 32.000 porodica raseljenih s Kosova, sa 90.000 članova, živi u bedi, još vidljivije postaju stvarne dimenzije izbegličkog pitanja u Srbiji.
Međunarodna zajednica je, ističe se u saopštenju, podržala Regionalni projekat rešavanja stambenih potreba izbeglica, u okviru kojeg bi krov nad glavom trebalo da dobije ukupno 27.000 porodica sa 74.000 članova, u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Ukupna vrednost projekta je 583,7 miliona evra.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 19, 06, 2012.