NOVI SAD: Stanovnici Temerina za međuetničke sukobe, koji se u tom mestu kontinuirano događaju od 2003. godine, najodgovornijima smatraju omladinu, zatim ekstremističke grupe i navijače, odnosno huligane, a kao uzrok retko spominju nacionalizam, pokazalo je istraživanje koje je u aprilu na uzorku od 300 stanovnika sproveo Centar za razvoj civilnog društva. Gostujući u emisiji „Autonomija Vojvodine – rekapitulacija“ lider Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor iznosi tvrdnju da su međuetnički sukobi zloupotrebljavani i u političke svrhe.
Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši izjavio je danas da su nasilje među mladima i pitanje ugrožavanja njihove bezbednosti najveća opasnost koja preti našoj zajednici u budućnosti.
Otvarajući konferenciju „Temerin, sadašnjost ili budućnost Vojvodine“, on je ukazao na nužnost usaglašenog i sistematskog rada svih institucija u našoj zemlji, koji prevashodno mora biti usmeren ka promeni vrednosnog sistema i razbijanju predrasuda.
„Svedoci smo da su nasilju izloženi svi – sve starosne, jezičke, etničke, rodne, seksualne, verske grupacije. Otud je i današnja tema kompleksna, a iskustvo nas uči da ne smemo lako donositi zaključke ukoliko ne uzmemo u obzir sve relevantne činjenice.“
Tako predsednik vojvođanske Skupštine podseća i na podatak da je stepen međuetničkog nasilja daleko manji od nasilja unutar iste etničke grupe i navodi da je nasilna omladina najveći problem zajednice.
Sa tim su saglasni i u Centru za razvoj civilnog društva, gde Temerin vide kao pokazatelj stanja međunacionalnih odnosa u Vojvodini.
„Postoji manja grupa neonacista i prosto atmosfera neskrivenog nacionalizma kod većine temerinskih Srba i s druge strane jedne neiskrenosti kod ispitanih Mađara u Temerinu“, kaže Snežana Ilić iz Centra za razvoj civilnog društva.
„Trenutno stanje u Temerinu je dosta stabilno. Mi od početka godine nismo imali incidenata, a naročito ne na međunacionalnoj osnovi i meni iskreno smeta što ovde sada imamo 10 kamera i Temerin opet dižemo tamo gde mu nije mesto“, smatra Andraš Gustonj, predsednik opštine Temerin.
Stanovnici Temerina kažu da su incidenti počeli devedesetih, a zvanična statistika da je do naglog porasta došlo 2003. i 2004. kada se na Vojvodinu prelilo nasilje na Kosovu. U emisiji „Autonomija Vojvodine – rekapitulacija“, lider Saveza vojvođanskih Mađara izneo je novu tvrdnju.
„Moram da kažem da su incidenti koji je bilo možda više ne go sada, 2003. i 2004. iz političkih razloga bili naduvani.“
„Ja se slažem sa tom izjavom, jer smo svedoci da se briga o međunacionalnim odnosima često podvodi pod određene stranke koji štite svoju naciju od većinaca ili pod većinske stranke koje brinu o nekakvoj ugroženosti svoje nacije od manjinaca u Vojvodini. To apsolutno postoji i sa tim se koketira u vreme svih izbora“, kaže Duško Radosavljević, politički analitičar.
Ipak, činjenica da oko 6 odsto ispitanih Srba zamera Mađarima što se maternjim jezikom služe na javnim mestima, ili to što 9 odsto Mađara smatra da su Srbi u Temerinu privilegovani, ukazuje na problem kojim se treba sistematski baviti.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 12, 06, 2012.