BEOGRAD: Podatak da je Srbija po standardima evropske zdravstvene zaštite na poslednjem mestu u Evropi zvanična je potvrda surove realnosti koju proživljavaju milioni građana Srbije kada im zatreba zdravstvena usluga, saopštila je danas nevladina organizacija Doktori protiv korupcije.
Posle 10 godina pogrešnog reformisanja i potrošenih 15 milijardi evra u javnom sektoru, preventabilne nezarazne bolesti, infarkt, šlog, dijabet poprimaju oblik epidemije. Svake godine od raka oboli 37.000 ljudi. Dok u razvijenim zemljama dve trećine obolelih preživi, u Srbiji dve trećine obolelih umru, navodi se u saopštenju, uz podatak da je Srbija „tragični lider mortaliteta u regionu“.
Sa legalizovanom korupcijom u zdravstvu, potpunom dominacijom politike nad strukom, nesposobnim ali poslušnim upravljačkim kadrom, drugačiji ishod od poslednjeg mesta u Evropi nije bio moguć, saopštili su Doktori protiv korupcije, uz konstataciju da se zdravstveni dinar rasipa bez kontrole, „za finansiranje stranaka i bogaćenje partijskih aparatčika“.
Evropska unija je obmanuta: višegodišnje donacije od 140 milona evra, za projekte unapređenja zdravstva, su završene fijaskom poslednjeg mesta u Evropi, navodi se u saopštenju.
Sindikati: Spore reforme u zdravstvu – nema para
Sindikati zdravstva ocenili su danas da je Srbija loše ocenjena po kvalitetu zdravstvene zaštite u Evropi zbog nedostatka sredstava, sporih reformi i loše opremljenosti.
Predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Zoran Savić rekao je danas agenciji Beta da Srbija po stručnosti zdravstvenog kadra ne zaostaje za evropskim zemljama, ali da je u velikom zaostatku kada je reč o opremljenosti i broju zaposlenih.
Ministar: Loša materijalna situacija
Ministar zdravlja Zoran Stanković izjavio je danas da rezultati EHCI odražavaju lošu materijalnu situaciju u kojoj se nalazi zdravstveni sistem Srbije.
Stanković je u pisanoj izjavi Tanjugu rekao da svakako kao ministar zdravlja ne može biti zadovoljan time što je Srbija svrstana na poslednje mesto u Evropi od ukupno 34 zemlje po kvalitetu pružanja zdravstvene zaštite.
„Ministarstvo je ukazivalo na dugovanja zbog neplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje, koja su distigla 840 miliona evra, dugovanja zdravstvenih ustanova od oko 300 miliona evra, isplatu zarada za oko 13.600 neugovorenih zdravstvenih radnika sa Republičkim fondom zdravstvenog osiguranja (RFZO) iz sredstava za redovnu delatnost zdravstvenih ustanova, godišnje umiranje oko 5.500 ljudi od tri najčešća karcinoma“, napomenuo je Stanković.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 16, 05, 2012.