KOVAČICA: Kovačica, malo mesto u Banatu u kome mahom žive Slovaci, poznato od Sjedinjenih Američkih Država do Japana po naivnom slikarstvu, trebalo bi uskoro da dobije institut za proučavanje umetnosti Slovaka, a u pripremi je i enciklopedija „Slovačko naivno slikarstvo u Srbiji“.
Ipak tradicija naivnog slikarstva koja je u Kovačici začeta tridesetih godina prošlog veka, a zahvaljujući Pavelu Babki, osnivaču Galerije Babka, dospela čak do Tokija, poslednjih godina suočava se sa uticajima globalizacije i umetnici se sve češće potčinjavaju zahtevima tržišta, što prema Babkinim rečima, ugrožava autentičnost slovačke umetnosti.
Početkom sedmice Kovačica je bila stecište predstavnika svih nacionalnih manjina koje žive u Srbiji, a koji su u okviru obeležavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika razgovarali o načinu očuvanja usmene tradicije manjinskih zajednica.
U svojevrsnoj „Meki naivne umetnosti Slovaka“, u kojoj već 20 godina neumorni Babka radi na promociji slovačkog slikarstva, gde stari prenose tradiciju na najmlađe, a inostrane diplomate su najčešći posetioci i kupci slika, razmatrali su se načini kako zaštititi najvrednije u nasleđu nacionalnih manjina.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 26, 02, 2012.