Voćnjaci posle berbe u jesen

Kod većine voćnih vrsta proizvodni ciklus se završava u jesen posle berbe. Nakon završene berbe svaki dobar voćar razmišlja i pravi planove šta u svom voćnjaku treba da blagovremeno uradi kako bi mu naredna proizvodna godina bila uspešnija i bolja od protekle.

 

U najkraćem iznećemo neka naša ramišljanja kako da započnemo proizvodni ciklus za narednu godinu. Da bi voćnjaci bili u dobroj kondiciji i redovno plodonosili svake godine voćkama treba vratiti hranljive materije koje se plodom iznose iz zemljišta. Prva i osnovna mera koju treba obaviti u jesen, u novembru i decembru dok su još lepi dani, je osnovno đubrenje voćnjaka. Đubrenje voćnjaka se izvodi organskim i mineralnim đubrivima. Organska đubriva – stajnjak se koristi svuda gde ga ima u izobilju, mora biti dobro zgoreo, a može biti različitog porekla. Od mineralnih đubriva za jesenje ili osnovno đubrenje se koriste uglavnom kompleksna sa što manje azota, a više fosfora i kaalijuma, a poželjno je da sadrže i magnezijum (ako takvih formulacija ima na tržistu).
Količine navedenih đubriva koje ćemo koristiti po jedinici površine zavise od sadržaja organske materije, kao i makro i mikroelemnata u zemljištu. Da bi se došlo do ovih saznanja preporučujemo da se pre izvođenja đubrenja uradi analiza zemljišta u najbližoj ovlašćenoj laboratoriji i na osnovu dobijenih rezultata odredi se vrsta i količina đubriva po jedinici površine.

Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu poljopartner.rs »

Autor: Redakcija
Datum: 09, 11, 2011.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *