BAČKI PETROVAC: Povodom 60. godišnjice rođenja i 35. godišnjice stvaralaštva Ljuboslava Majere, uglednog i plodnog reditelja i pozorišnog pedagoga, koji je dosad ostvario preko sto pozorišnih i šezdesetak radijskih i tv režija na slovačkom, srpskom, mađarskom i rusinskom jeziku, od 3. do 6. novembra u Slovačkom vojvođanskom pozorištu u Bačkom Petrovcu (SVD) pod nazivom Nit srebrna održana je manifestacija posvećena ovom izuzetnom pozorišnom stvaraocu i pedagogu, prvom školovanom reditelju Slovaka u Srbiji.
Najpre je u Galeriji Zuzane Medvedove, prvog akademskog slikara vojvođanskih Slovaka, otvorena izložba dokumenata posvećena ovom pozorišnom bardu, (četvrtak, 3. novembra), a zatim su na Velikoj sceni SVD tri večeri uzastopno izvođene predstave u Majerinoj režiji. Gradsko pozorište VHV iz Petrovca (Divaldo VHV Petrovec) odigralo je komediju najpopularnijeg i najplodnijeg savremenog slovačkog dramskog pisca Karola Horaka „Tip top biotop”, a zatim su Majerini studenti sa pozorišne akademije iz Banske Bistrice izveli Lorkine „Krvave svadbe“. Amatersko pozorište iz Pivnica uključilo se u proslavu jubileja predstavom „Tajne balsamovnja“ Marine Pavlovne, a jubileju se pridružila i pozorišna trupa iz Brezna (Slovačka) popularnom komedijom Katarine Miškove „Zalutala sam”, takođe u Majerinoj scenskoj postavci. Jovica Jašin je odigrao monodramu „Južni bulevar“, a bogati pozorišni program na Srebrnim nitima priređenim Majeri u čast je završen u nedelju veče (6. novembra) nastupom ansambla Akademije umetnosti iz Novog Sada sa „Galebom” Čehova. Veoma sadržajan program u okviru ovog jubileja ispunila je promocija monografije koju je pod naslovom „Majera“ napisao Pavel Matjuh, poznati slovački novinar, publicista i prevodilac iz Novog Sada.
Ljubosav Majera (1951, Bački Petrovac), diplomirao je na odseku režije na Akademiji lepih umetnosti u Bratislavi (1975.), a pre nego što je postao samostalni umetnik radio je u Slovačkoj redakciji RTV Novi sad, Redakciji govorno-umetničkog programa RNS. Profesor je režije i dramaturgije na akademiji umetnosti u Novom Sadu i Banskoj Bistrici u Slovačkoj. Ostvario je preko stotinu režija u profesionalnim i amaterskim pozorištima u Bačkom Petrovcu, Kikindi, Zrenjaninu, Somboru, Kruševcu, Beogradu, Novom Sadu, Ruskom Krsturu, Budvi, Mostaru, Iloku, Erdeviku, Pivnici, Senti, kao i u Slovačkoj (Preševu, Njitri, Zvolenu, Brezni, Trnavi); režirao je i TV i radio drame, TV emisije, dokumentarne filmove, i multimedijalne projekte; radio je scenografije, kostime i vršio izbor muzike za predstave koje je režirao. Pored Gogoljeve „Ženidbe“ (Ruski Krstur) i „Mertvih duša“ (Zrenjanin), veoma uspešno se ogledao i na Čehovljevim dramama: „Tri sestre“, „Ujka Vanja“, te jednočinke „Prosidba“, „ Jubilej“, „Medved“, „Sadba“. Repertoar njegovih režija je raznovrstan i obuhvata: Sterijine „Rodoljupce“, „Pokondirenu tikvu“, „Kir Janju“, „Zlu ženu“, zatim „Atentat“ i „Kovače“ Miloša Nikolića, „Je li bilo kneževe večere?“ Vide Ognjenović, Simovićevu „Hasanaginicu“, „Sedmoricu protiv Tebe“ Jovana Hristića, „Janeza“ Siniše Kovačevića, „Sabirni centar“ Dušana Kovačevića, „Čuješ li, majko, vapaj moj?“ Vojislava Savića koji je postavio na scenu „Raša Pavlović“ u Narodnom pozorištu u Beogradu i u Rusinskom profesionalnom pozorištu u Zvolenu (Slovačka). Najveći uspeh mu je donelo „Putovanje u Nant“ E. Kočiša, izvedeno u Narodnom pozorištu u Somboru (specijalnu Sterijinu nagradu, 1997.). Inače, sve njegove predstave, bez obzira da li su izvedene sa profesionalnim ili amaterskim ansamblima su nagrađivane pa je tako bilo i sa „Mačkom na usijanom limenom krovu“ i „Putevima“ Tenesi Vilijamsa, „Jezikom goršataka“ Harolda Pintera, „Ludilom u dvoje“ Ežena Joneska, Sofoklovom „Antigonom“, Rucanteovom „Mušicom“, Mrožekovim „Policajcima“, Erekenjevim „Totovima“, Hirakovom „Putu“, Kreftovoj „Baladi o poručniku i Marjutki“. Dobio je oktobarske nagrade Kikinde i Bačkog Petrovca, desetak zlatnih maski (pojedinačno za režiju i scenografiju i zajedno sa ansamblima) na festivalima dramskih amatera Jugoslavije u Trebinju, nagrađivan je na Susretima profesionalnih pozorišta Vojvodine. Njegov najnoviji projekat (premijera je bila pre nekoliko dana) je komična igra u izvođenju AP VHV iz Bačkog Petrovca „Tip-top biotop alebo Blšinec“ popularnog i plodnog savremenog dramskog pisca iz Slovačke (autora preko 20 drama) Karola Horaka čije je „Puteve“ Majera postavio na scenu u NP u Kikindi još 1990. godine.
Autor: Branko Rakočević
Datum: 07, 11, 2011.