BAČKI PETROVAC: Pozorišnom predstavom „Tip-top biotop“ Karola Horna u izvođenju Slovačkog pozorišta VHV, a u režiji Ljubosava Majere i gala koncertom dečjih folklornih grupa održanim pod nazivom „Mačak u čizmama“ u Bačkom Petrovcu su u nedelju 7. avgusta završene pedesete Slovačke narodne svečanosti koje se u ovom bačkom mestu održavaju od avgusta 1928.
Za proteklih nedelju dana, od kad su svetkovine počele izložbom „Prisećanje na našu narodnu prošlost“ održano je više od trideset kulturnih, društvenih , sportskih i zabavnih manifestacija sa preko 1.500 učesnika koje je pratilo nekoliko hiljada posetilaca, meštana i gostiju iz svih mesta u Vojvodini u kojima žive Slovaci kao i iz mnogih krajeva iz Slovačke, Rumunije i Mađarske.
Centralne manifestacije sa najbogatijim programom održane su pod nazivom „Mostovi“ na sam dan oficijelnog otavranja Svečanosti (petak, 5. avgust, uz pozdravne reči Predraga Markovića, ministra kulture i Ane Tomanove Makanove, predsednice Nacionalnog saveta Slovaka u Srbiji) sa poetsko-muzičkim sadržajima i gala koncert „U vrtlozima vremena“ sa učešćem preko hiljadu izvođača iz slovačkih muzičkih i folklornih grupa iz dvadesetak mesta iz Vojvodine kao i folklornog ansambla iz Slovačkog Komloša (Slovačka Republika).
Najbrojnije i najkvalitetnije umetničke manifestacije bile su izložbe – otvoreno je čak 14 postavki, svakog dana u proseku po dve, među kojima su bile svakako najznačajnije: repereznetativna postavka „Slovačka očima Karola Plkicka“ (Galerija „Zuzane Medveđove“), retrospektivna izložba „Pola veka sliakarskog stavranja Mihala Hasika“ (galerija Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka, Novi Sad) i „Cvetni aranžaman“ postavka 14 restauriranih slika Zuzane Medveđove, prve slovačke akademske slikarke iz Vojvodine (Plavi salon, Slovačkog vojvođanskog pozorišta).
Najposećenija i najatraktivnija priredba bio je svakako tradicionalni Vašar umetnosti održan u glavnoj ulici sa preko trideset štandova sa obe strane u kojima su bili izloženi predmeti domaće radinosti, dela veštih, strpljivih ruku darovith i vrednih Slovakinja iz Vojlovice, Selenče, Komloša, Stare Pazove, Petrovca, Kovačice, Aradca i još dvadesetak mesta u kojima žive pripadnici ove nacionalne manjine.
„I ovo pedeseto okupljanje Slovaka i njhovih gostiju u Petrovcu na tradicionalne svetkovine duha i rada, pokazuju u kojoj meri su negovanje kulturnog nasleđa, običaja i tradicija, sveukupne narodne baštine, značajne za očuvanje nacionalnog identiteta pripadnika slovačke nacionalne manjine udaljene od matice“, ističe Samuel Boldocki, jedan od najuglednijih slovačkih intelektualaca u Srbiji, profesor, prevodilac, antologičar, književni kritičar i pisac, autor preko trideset knjiga posvećenih slovačkoj književnosti i kulturi.
Autor: Branko Rakočević
Datum: 08, 08, 2011.