BAČKI PETROVAC: Izložbom „Prisećanje na našu narodnu prošlost“ održanom u organizaciji Petrovačkih žena, u Bačkom Petrovcu su počele tradicionalne Slovačke narodne svečanosti koje se s prekidima u ratnom i neposredno poratnom periodu održavaju u ovom kulturnom središtu vojvođanskih Slovaka krajem jula ili početkom avgusta od 1919. godine.
Od pre tri godine odlukom Vlade Srbije ova kulturna i društena manifestacija proglašena je za nacionalni praznik slovačke nacionalne manjine u Srbiji.
Tokom višednevnih svetkovina koje se održavaju cele ove sedmice bogatih kukturnim, društvenim i sportskim priredbama prednjače izložbe kojih je na programu ukupno 14, svakog dana se u proseku otvore po dve. Jednog dana (u subotu, 3. avgusta) otvorene su čak tri: postavka slika Samuela Leginja (u foajeu Slovačkog vojvođanskog pozorišta, SVP), restauriranih slika pod nazivom „Cvetni aranžman“ prve akademske slikarke vojvođanskih Slovaka Zuzane Medvedove (u plavom salonu SVP) i „Lepota Liptova“, izložba umetničkih fotografija (Galerija „Zlatni zanati“). Izložbu slika Jaroslava Šimovica organizovao je Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka u svojoj galeriji u Novom Sadu, dok je reprezentativna izložba „Slovačka u očima Karola Pinceka“ postavljena u najznačajnijoj slovačkoj likovnoj instituciji u Vojvodini, Galeriji „Zuska Medveđova“ u Petrovcu. Umetničke fotogafije Petrovčanima i njihovim gostima pokazaće Vladimir Gosarić, Dom matice slovačke bio je domaćin međunarodne filatelističke izložbe, a predstavljena je i izložba dokumentarnih fotografija „Dobanovci 1861-2011.“. U arealu Poljoprivrednog muzeja u Kulpinu izlaže gost, iz Spišske Nove Vsi (Slovačaka) Miroslav Dvorak, dok su u okviru pratećeg programa Svečanosti predviđene retrospektiva „50. Godina umetničkog rada Mihala Hasika“, a galerija „Ana“ širom otvara vrata za prodajnu izložbu pod primamljivim nazivom „Lepota slovačkih sela“. Muzički program će pored nastupa folklornih i horskih ansambala iz većeg broja mesta u Vojvodini nastanjenim Slovacima koji će se predstaviti na gala koncertu „U vrtlozima vremena“ ispuniti i muzička grupa „Nada“ koja će u baptističkoj crkvi nastupiti sa programom „Country gospel“. Svečani muzičko-poetski program pod nazivom „Mostovi“ izveden je na oficijelnom otvaranju Svetkovina, a predviđen je mini sajam knjiga i veliki, najatraktivniji segment celokupnog programa Slovačkih svečanosti na kojima svoja umeća predstavljaju majstorske radionice Slovaka iz matice, Rumunije, Mađarske, i naravno, iz Srbije. Nije zaboravljen ni program za najmlađe – gala koncert dečjih folklornih grupa „Mačak u čizmama“, a Pozorište VHV izvešće predstavu „Tip-top biotop“ u režiji Ljubosava Majere. Naravno, nijedne narodne svetkovine ne mogu proći bez sportskih takmičenja i kulinarskih nadmetanja, pa ih i u Petrovcu ima u izobilju.
Slovačke narodne svečanosti su prvi put održane 28. avgusta 1919. i na toj manifestaciji su bili izabrani delegati za Narodno predstavništvo Slovaka koje se tada održavalo u Beogradu, a donete su i značajne odluke o osnivanju slovačke srednje škole koja predstavlja jednu od najbolje organizovanih i najuglednijih obrazovno-vaspitnih ustanova u Srbiji. Druge Svečanosti su održane 21. i 22. septembra 1920. u organizaciji „Sokolskog jedinstva“, a svake naredne bile su obogaćivane novim programima, izvođene su pozorišne predstave, održavani kursevi za zemljoradnike, priređivani fudbalski turniri. Na 10. Svečanostima ugledni slovački pisac i učitelj Jan Čajan je za ovu manifestaciju rekao da predstavlja najvažniji događaj u životu Slovaka van matice, koji svedoči o njihovoj volji i silnom osećanju narodnog pripadanja. „Najbitnije je što se susrećemo ovde iz raznih krajeva Jugoslavije, Amerike, Čehoslovačke. „Te godine je prva akademska slikarka vojvođanskih Slovaka Zuska Medveđova otvorila svoju prvu samostalnu izložbu. Godine 1932, na Svečanostima je održana i osnivačka skupština Matice slovačke. Tokom drugog svetskog rata Svečanosti nisu održavane, a nastavljene su tek 12. i 13. maja 1945. sa promenjenim sadržajima sa znatno manjim učešćem kulturnih stvaralaca. Na 26. Svečanostima 1949. osnovan je Narodni slovački muzej za koji su eksponate prikupila kultrno – umetnička društva. Svečanosti su prestale da se održavaju 1953. sa obrazloženjem da se inteligencija odvojila od naroda, a ponovo su obnovljene 1992. Pošto je dve godine ranije (1990.) obnovljen rad Matice slovačke i od tada se redovno održavaju svake godine u Bačkom Petrovcu, kulturnoj prestonici Slovaka iz Srbije.
Održavanje Slovačkih narodnih svečanosti finansijski su pomogle: Ured za Slovake u inostranstvu iz Slovačke Republike, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice APV, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje, Pokrajinski sekretarijat za nauku i trhnološki razvoj, Grad Nitra, Slovačka Republika, Ministartvo kulture, informisanja i informacionog društa Republike Srbije, dok su generalni sponzori Agua Therm Invest d.o.o. i Aquapark „Petroland“ iz Bačkog Petrovca.
Autor: Branko Rakočević
Datum: 05, 08, 2011.