BUDIMPEŠTA: Mađarski sud izrekao je danas slobađajuću presudu bivšem kapetanu mađarske žandarmerije Šandoru Kepiru (97), optuženom za ratni zločin protiv Srba, Jevreja i Roma tokom zloglasne Novosadske racije u januaru 1942. godine.
Šandor Kepiro (97), bivši oficir mađarske žandarmerije, optužen da je učestvovao u pogromu koji se dogodio januara 1942. u Novom Sadu, proglašen je danas nevinim pred sudom u Budimpešti.
Veljić: Pobijeno više od 4.000 Novosađana
Aleksandar Veljić, član Upravnog odbora (UO) Memorijalnog društva „Racija 1942“, izjavio je da je skandalozna presuda kojom je pred sudom u Budimpešti oslobođen krivice Šandor Kepiro, ratni zločinac direktno odgovoran za monstruozne zločine nad nedužnim ljudima u Novom Sadu u januaru 1942. godine.
„Kako je išao tok suđenja Kepiru bilo je jasno da budimpeštanski sud relativizuje zločin, kao i da su njegove nedužne žrtve potpuno skrajnute u zapećak, jer o njima tokom suđenja apsolutno nije bilo ni reči“, rekao je Veljić u izjavi za Srnu, reagujući na oslobađanje Kepira.
On je dodao da se pouzdano zna da je za tri dana zloglasne „Novosadske racije“ u januaru 1942. godine pod direktnom komandom Kepira na najzverskiji način pobijeno više od 4.000 Novosađana.
„Momerijalno društvo od tog broja ima identifikovanih po imenu i prezimenu 2.070 nedužnih žrtava. Prema podacima Muzeja holokausta u Budimpešti, u Novom Sadu stradalo je najmanje 2.600 Srba, od kojih je samo 670 identifikovano. Ubijeno 1.250 Jevreja, kao i Roma čiji broj nikad nije utvrđen“, rekao je Veljić.
Prema njegovom mišljenju, oslobađajuća presuda je skandalozna i zbog činjenice da postoje zapisani delovi grada koje je pod svojom kontrolom držao Kepiro, tad žandarmerijski kapetan mađarske okupacione vojske.
„Pokrajinska komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača nedvosmisleno je utvrdila da je zona odgovornosti Kepira u Novom Sadu bila od današnjih ulica Cara Dušana, niz Futošku i Jevrejsku ulicu, pa sve do današnjeg Trga slobode. Dakle ne postoji nijedan argument koji bi ga oslobodio odgovornosti, jer je baš u tim delovima stradalo najviše Novosađana“, naveo je Veljić, koji je i predsednik Društva za očuvanje sećanja na holokaust.
Udruženje: Racija odnela 12.763 života
Memorijalno društvo „Racija 1942“ iz Čuruga kritikovalo je današnju odluku suda u Mađarskoj.
„Sam tok suđenja glavnokomandujućem žandarmerijskih patrola, koje su počinile Novosadsku raciju 1942. godine, ukazivao je na relativizaciju zločina i zločinca“, ocenio je predsednik tog udruženja, Milan Radomir, povodom odluke suda u Budimpešti.
Memorijalno društvo „Racija 1942.“ smatra da je Kepiro jedan od organizatora zločina u Novom Sadu.
„Patnje žrtava i njihov identitet zapali su u zapećak tokom sudskog postupka u Budimpešti. To izvrtanje pravde nije presedan kada su u pitanju zločini mađarskih fašista, pošto se sam mađarski regent Mikloš Horti posle rata izvukao od sudskog procesa i umro kao slobodan čovek“, podsetilo je Memorijalno društvo „Racija 1942.“.
Memorijalno društvo „Racija 1942.“ podseća građane Srbije, da je prema podacima iz mađarskih vojnih krugova, do kojih je došao narodni poslanik Stranke malih posednika, Endre Bajči Žilinski, januarska genocidna racija 1942. godine u Čurugu, Žablju, Đurđevu, Gospođincima, Gardinovcima, Vilovu, Loku, Titelu, Mošorinu, Šajkašu, Kisaču, Srbobranu, Temerinu, Novom Sadu i Bečeju odnela je najmanje 12.763 nedužne žrtve, koje su bačene pod led Tise, Jegričke i Dunava, te se nikom groba ne zna.
Vekarić: Nismo zadovoljni presudom, očekujemo žalbu
Zamenik srpskog tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je danas da ne može da komentariše prvostepenu presudu suda u Budimpešti ali da očekuje da će se mađarsko tužilaštvo žaliti na tu odluku.
„Ovo je prvostepena presuda i ne možemo da je komentarišemo. Naravno da njom nismo zadovoljni i očekujemo da će mađarsko tužilaštvo uložiti žalbu na tu presudu“, rekao je Vekarić Tanjugu.
On je dodao da je bitno da se dostigne pravda za žrtve.
Izricanju presude danas je prisustvovao srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević.
Zurof: Uvreda za žrtve Novosadske racije
Direktor centra „Simon Vizental“ Efraim Zurof izjavio je za Srnu da je današnja oslobađajuća presuda za mađarskog nacistu Šandora Kepira apsolutno sramotna i protivna svim dokazima u ovom slučaju.
Prema rečima Zurofa, ova presuda je uvreda za žrtve Novosadske racije.
Zurof je najavio da će Centar „Simon Vizental“ učiniti sve što može da, što je pre moguće, presuda suda u Mađarskoj bude poništena.
Ko je Šandor Kepiro
Kepiro je rođen 1914. u Sarkadu, nevelikom mestašcu smeštenom uz samu granicu Rumunije, koja se, istina, u vreme njegovog rođenja nije tu nalazila.
Kada je aprila 1941. rasparčana Kraljevina Jugoslavija, Bačka i Baranja (kao i Prekmurje) okupirane su, i anektirane, od strane Hortijeve Mađarske, uprkos činjenici da su dve vlade decembra 1940. potpisale „Sporazum o prijateljstvu“.
Uoči napada na Jugoslaviju grof Pal Teleki mađarski ministar,uznemiren nemoralnošću tog čina, obzirom na postojeći sporazum, izvršio je samoubistvo.
Najcrnju „stranicu“ okupacija Bačke, od strane Mađarske, tokom Drugog svetskog rata imala je u poznatom pogromu s kraja januara 1942. poznatom kao „Novosadska racija“.
Mađarska žandarmerija, tada je pohapsila hiljade građana Novog Sada, Jevreja i Srba, a ubijeno je, i potom bačeno pod led, 1.246 Novosađana, pri čemu su 165 bili deca a 809 Jevreji.
Centar „Simon Vizental“, na čijem je čelu Efraim Zurof, locirao je Šandora Kepira krajem 2006. u Budimpešti.
Kepiru je prethodno, u dva navrata, suđeno u Mađarskoj zbog zločina u Novom Sadu januara 1942. i to 1944. godine zbog „povrede žandarmerijsklog kodeksa“ , kada je osuđen na 10 godina zatvora.
Suđenje izrvršiocima pogroma u Novom Sadu pod Hortijevim režimom bilo je posledica nesebičnog zalaganja Endre Bajči Žilinskog, uglednog političara i narodnog poslanika, što će se završiti tragičnim krajem i samog Žilinskog decembra 1944. kada je Horti već bio interniran od strane Nemaca.
Nakon što je nacistička Nemačka izvršila direktnu okupaciju Mađarske, tadašnji opunomoćeni zastupnik Berlina dr Edmund Vesemajer 30. marta 1944. godine zahtevao je od mađarskog premijera Deme Stojaija „ukidanje Novosadskog procesa i punu rehabilitaciju optuženih mađarskih oficira“.
U slučaju Kepira i drugih, pokrenuto je vraćanje čina i kao rezultat doneta je Uredba načelnika Generalštaba od 31. maja 1945. godine kojom je Kepiru vraćen čin koji je imao.
Godine 1946. kada se Kepiro nalazio u Austriji, njemu je ponovo suđeno u odsustvu, i osuđen je zbog ratnih zločina na 14 godina zatvora.
U Argentinu je Kepiro pobegao 1948. poput mnogih drugih nacističkih ratnih zločinaca, i tamo je boravio do 1996, kad se obratio mađarskoj ambasadi u Buenos Ajresu s molbom da se vrati u u svoju zemlju, što mu je omogućeno.
Mađarska vlada, na zahtev Centra „Simon Vizental“, ponovo pokrenula je postupak protiv Kepira, pošto prema zakonima te zemlje, osobama kojima je suđeno za ratne zločine u odsustvu, posle njihovog hapšenja, mora biti ponovo suđeno.
Zahtev za sprovođenje istrage protiv bivšeg mađarskog oficira podnelo je 2008. godine i Tužilaštvo za ratne zločine u Srbiji.
Proces protiv njega nastavljen je maja ove godine, pošto su medicinski stručnjaci pravosudnih organa ustanovili da je fizički i mentalno sposoban da shvati šta se u sudnici dešava.
Kepiro se direktno teretio za ubistvo više desetina ljudi, čiji je identitet utvrđen, tokom Novosadske racije, među njima je bilo i jedanaestoro dece.
Svedoci su potvrdili da se sećaju Kepira u vreme Novosadske racije kao žandarmerijskog kapetana.
Između ostalog osumnjičen je i da je učestvovao u deportacijima novosadskih Jevreja u koncentracioni logor Aušvic tokom 1944. godine.
Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »
Autor: Redakcija
Datum: 18, 07, 2011.