ČURUG: Stotinak posetilaca u Čurugu učestvovalo je u drugoj po redu Noći muzeja u tom mestu. Glavni motiv Noći muzeja u Čurugu je budući muzej Racije 1942, „magacin smrti“, ili „Topalov magacin“.
Meštani su o ovoj manifestaciji obavešteni putem Interneta, plakata i letaka koji su razdeljeni na pijaci, polepljeni na lipe i ubačeni u sandučiće. U agitovanju za događaj posebno se angažovao Lazar Kaćanski koji je satima na pijaci i drugde pričao o značaju događaja, i to posle celonoćnog dežurstva na poslu. Osnovna škola „Đura Jakšić“ je organizatoru manifestacije za ovu priliku ustupila grafoskop, a dokumentarni materijal prikazivan je i na lap topu.
Noć muzeja je počela nešto posle 20 časova predstavljanjem knjige „Istina o Novosadskoj raciji“, za koju je neposredno nadahnuće autor dobio tokom prošlogodišnje Noći muzeja u Čurugu. U diskusiji koja je usledila pokrenuta su pitanja spomen obeležja zločincima, sprečavanje raspirivanja šovinizma, osveta nad Mađarima 1944-45, a Bojan Panić je upitao kome je bilo u interesu da se umanjuje broj žrtava. Mina Jurišin je vrsno odgovarala na pitanja. Između ostalog je rekla da smo osvojeni specifičnim čuruškim mentalitetom i pojasnila motive i ciljeve nastanka Memorijalnog društva. Autor Aleksandar Veljić je otvoreno progovorio koliko mu je bolno što u samom Čurugu i šire čuje zlobne komentare i špekulacije o motivima, kako od lokalnog stanovništva tako i od vajnih istoričara, ali da uprkos svemu tome istrajava na onome što smatra da mu je „viša sila“ stavila u zadatak da istraži.
Nešto posle 21 časa prisutni su otišli u magacin, gde je Mina Jurišin, sekretar Memorijalnog društva predočila rešenje Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika o restauraciji magacina u muzejsku postavku. Usledila je dokumentarna radio emisija, a zatim film „Spomenik“.
Ovogodišnja Noć muzeja ostaće zapamćena po tome što su se meštanima pridružili gosti iz Sente, Titela, Đurđeva, Žablja, Zrenjanina i Temišvara. Gošća iz Titela je prvi put boravila u Čurugu, a iz Zrenjanina je na motociklu stigao bivši direktor Kulturnog centra koji potpuno podržava plemeniti rad Memorijalnog društva. Spiker Radio Temišvara na srpskom upoznao je posetioce manifestacije i članove Memorijalnog društva sa kulturnim radom tamošnje srpske zajednice. Među posetiocima ovogodišnje Noći muzeja bilo je mnogo potomaka žrtava Racije iz sledećih čuruških familija: Lončarski, Đuragin, Blizanac, Čupić, Ćurčin, Kaćanski, Pankov, Dolovac, Novakov, Latov, Ivkov i drugi.
Rukovodstvo Memorijalnog društa je neporedno pre predstavljanja knjige „Istina o Novosadskoj raciji“ saznalo da je srušena zgrada u Đurđevu iz koje su žrtve tamošnje „Racije“ odvedene na Tisu i bačene pod led. Da ne bi bacili senku na Noć muzeja u kojoj su prisutni učestvovali sa mnogo entuzijazma, nisu tu vest razglasili.
Autor: Milan Radomir
Datum: 16, 05, 2011.