Pomen žrtvama Novosadske racije

Novi Sad: Pomen žrtvama Novosadske racije u kojoj je januara 1942. godine stradalo oko 1.500 nedužnih Srba, Jevreja i Roma služili su Njegovo preosveštenstvo episkop bački Irinej i vladika jegarski Porfirije uz sasluženje sveštenstva Eparhije bačke, kao i vrhovni rabin Srbije Isak Asiel.

        U programu obeležavanje 69. godišnjice racije nastupili su horovi Jevrejske opštine „Hašira“ i Saborne crkve „Sveti Georgije“.
        Po završetku pomena na Keju žrtava racije u novosadskom ogranku Srpske akademije nauka i umetnosti otvorena je izložba slika i ličnih predmeta istaknutog umetnika, Bogdana Šuputa, stradalog u zloglasnoj raciji.

 

 

Veljić: U Raciji ubijeno više od 4.000, a ne 1.300 ljudi

Predstavnik Udruženja građana „Racija 1942.“ Aleksandar Veljić izjavio je danas da je u fašističkoj Raciji 1942. godine mađarska okupatorska vojska ubila više od 4.000 Novosađana, a ne oko 1.300, kao što se to uobičajeno spominje.

Veljić je na pomenu žrtvama Racije na novosadskom kupalištu Štrand, uz obalu Dunava, rekao da je Racija „jedan od najstrašnijih genocida u istoriji sveta“.

„Ona nas opominje i danas da ako zaboravimo taj zločin, on može da nam se ponovi“, kazao je Veljić i dodao da je zbog toga geslo današnje komemoracije bilo „Ako zaboraviš – ponoviće se“.

„Ponoviće se nama i ovom gradu. Stoga, zaboravu nikada ne smemo da predamo utvrđene činjenice o broju naših pogubljenih sunarodnika i sugrađana, kao ni naše velikane koje smo izgubili u Raciji i koje ćemo od ove godine sve više pominjati da ih otrgnemo od zaborava“, naveo je Veljić.

On je ocenio da je broj žrtava Racije namerno minimiziran posle Drugog svetskog rata zbog „lažnog bratstva i jedinstva“, kao i zbog „prizemnih ljudskih sujeta“.

Prema njegovim rečima, u Muzeju holokausta u Budimpešti navodi se da je najmanje 2.600 Srba pobijeno u Novosadskoj raciji i najmanje 1.260 Jevreja.

„To minimiziranje broja žrtava je jedna falsifikovana istorija, koja je poturena i koja se još uvek održava“, ocenio je Veljić i dodao da se u zvaničnim dokumentima ne spominju ni Nemci ni Mađari koji su pobijeni, a ne spominje se ni da su ubijani i pripadnici drugih nacionalnosti.

Ove godine u Novom Sadu su održane ukupno četiri komemoracije povodom obeležavanja Racije iz 1942. godine.

U petak su komemoraciju održale gradske i pokrajinske vlasti, a danas, odvojeno, Srpska pravoslavna crkva, Srpski narodni pokret (SNP) „Svetozar Miletić“ i Udruženje građana „Racija 1942.“

Gradske i pokrajinske vlasti, kao i Srpska pravoslavna crkva pomene su održali na Keju žrtava Racije, a SNP „Svetozar Miletić“ i Udruženje „Racija 1942.“ na Štrandu.

Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »

Autor: Redakcija
Datum: 23, 01, 2011.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *