Istorijski čas u Čurugu

Čurug: U veličanstvenoj atmosferi protekao je prvi parastos (pomen) nevinim žrtvama u magacinu smrti gde je pobijeno 500 Čuružana. Čuružani su ubijani i u još dva magacina, na salašima, u osnovnoj školi, u svojim domovima i na Tisi. Među preko 200 okupljenih poštovalaca žrtava bila je i majka sa bebom, mladi i deca. Hor Miše Blizanca je kulturno obojio i produhovio sećanje na 30% iskorenjenog stanovništva Čuruga.

        U magacinu smrti su prvi put su izgovorene molitve „Oče naš“ i „Kadiš“, jevrejska posmrtna molitva koji se u ovom mestu nije čula od kako su čuruški Jevreji istrebljeni januara 1942. Desetominutni film Mike Antića „Spomenik“ prikazan je na zidu oronulog magacina, nemom svedoku o genocidu mađarskih okupatorskih fašista-hortijevaca. Pomenu je prisustvovao ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, koji je kao građanin došao da oda počast svojim rođacima koji su ubijeni u Čurugu i Šajkaškoj, funkcioner SPO-a Nemanja Starović, pokrajinski poslanik Milan Đukić,članovi opštinskog veća Aleksandar Zivčevski i Maksim Srećkov, predsednik Društva Jevreja i njihovih prijatelja „Šalom Tora“ iz Pančeva Tomislav Beker sa suprugom Ljiljanom, autorka pobedničke emisije Radio Novog Sada na Jugoslovenskom festivalu radio drama Dubravka Valić Nedeljković, profesorka emeritus i voditeljka Škole romologije u Novom Sadu Svenka Savić, režiser iz Beograda Nikola Avramov, novinarka iz Smederevske Palanke Slađana Starčević,ekipa TV Vojvodine (izvrstan TV prilog uradio je novinar Đorđe Nikolić) i dopisnik Radio Beograda Petar Kočić ostali su sve vreme pomena u magacinu (prilog u udarnim vestima Radio Beograda).


        Memorijalno društvo „Racija 1942“ uspelo je u nameri da osvedoči istinu o razmerama stradanja Čuruga ledenog januara 1942. Udruženje će organizovati pomen žrtvama „Novosadske racije“ 23. januara. Posebnu počast žrtvama „racije“ odaće Srpsko-jevrejsko pevačko društvo „Hor Braća Baruh“ iz Beograda, koje je zamolilo da se uključi u preko potrebne aktivnosti na očuvanju sećanja, tako da će pomen na Štrandu predstavljati jedinstven kulturno-duhovni događaj u znak sećanja na preko 4.000 žrtava januarskog genocida 1942. u Novom Sadu.

*** „Racija je naziv za nezapamćene zločine u Šajkaškoj i Novom Sadu u januaru 1942. godine. Racija je počela u Čurugu uveče 4. januara. Pohapšeni su ugledni ljudi, imućniji zemljoposednici, zanatlije, lekari, advokati… koji su iste veče na najsvirepiji način pobijeni i bačeni u zaleđenu Tisu.
Pošto su za dva dana ubili oko 70 osoba, mađarski nacisti su na Badnje vreče – 6. januara počeli masovna hapšenja po Čurugu. Prostorije opštine nisu mogle da prime sve „četnike koji pružaju otpor“, te su magacini hrane Branka Novakova – Topalova, Trive Šeguljeva i Paula Lampela kao i učionice „Velike škole“ pretvoreni u sabirne logore.
U prostorijma škole i magacinima uhapšeni su podvrgnuti žestokom maltretiranju, mučenju i batinanju, da bi zatim svirepo streljani mitraljeskim rafalima u zatvorenim magacinima. Preživeli ili ranjeni su naknadno pojedinačno dotučeni.
U Topalovom magacinu je zverski ubijeno preko 500 nevinih ljudi, žena i dece.
Pokolj je trajao preko Božićnih praznika sve do 17. januara 1942. godine. Nevine stanovnike Čuruga, odrasle muškarce i žene i mlađe, čak i odojčad koju su razbijali o zidove i kamione, ubijali su mađarski vojnici, žandari, policija i njihovi pomagači meštani. Potom su ih kolima nosili na živu Tisu i bacali pod led da se nikom groba ne zna.
Za 69 godina nikada nije održan parastos žrtvama u magacinu koji je posle rata služio kao stovarište, a ne stratište.
6. januara prekidamo tu veliku istorijsku nepravdu.

„Uvek je korisno ponovo i ponovo iskreno osuditi i zločine i njihove nalogodavce i izvršioce, i, na kraju, izraziti želju i nadu da se čovekoubistveno nečoveštvo u budućnosti neće ponoviti, a kamoli učestalo ponavljati. Iako, i nažalost, iskustvo nas poučava da su takvi slični, ako ne i teži, zločini mogućni i danas, mogući su zločini i protiv čovečnosti, u kojima nevini ljudi stradaju samo zato što jesu ono što jesu, bili Jevreji, bili Srbi, ili neki drugi, i tu činjenicu ne smemo razvodnjavati nikakvim pričama i lažnim opravdanjima kojima se, na žalost, i u naše dane pribegava.
Naša je molitva i naša iskrena želja i nada da se zaista u budućnosti takvi zločini ne dešavaju i da sećanje na žrtve ovoga zločina i svih drugih takvih zločina ne nestane, kao što ni ne može po prirodi stvari nestati iz večnog Božanskog sećanja u Carstvu Božjem, ali ni da ne nestane ni iz našeg varljivog i često zaboravu sklonog ljudskog sećanja. Ne zato što je potrebno žrtvama, jer žrtve ne vidimo kao mrtve nego kao žive Bogom i u Bogu, nego zato što je to neophodno nama radi naše budućnosti i radi našega života i spasenja.
Neka Bog daruje Carstvo nebesko svima koji su stradali radi Njegovog imena nevino, a nama neka daruje revnost na putu dobra. Amin!“ – Episkop bački dr Irinej o Raciji“ ***

Sledeći pomen oragnizujemo za žrtve Novosadske racije 23. 01. 2011. u 15 časova na Štrandu u Novom Sadu.
Za veče pre toga, 22.01. u 19 časova je zakazana promocija najnovije knjige Aleksandra Veljića „Istina o Novosadskoj raciji“ u Plavoj sali gradske kuće u Novom Sadu.
Mnogo rada, posrtanja, trošenja energije, ali napredujemo polako…
Ako ne pre, očekujemo vas, svakako, iduće godine na obeležavanju 70 godina od ovog genocida. Nadamo se, tada već, u adaptiranom memorijalnom centru koji ce biti centar memorijalnog kompleksa koji obnavljamo. Čine ga degutantne spomen-ploče i oštećeni spomenici. Možda ćemo to stanje popraviti. Do sada nas vetrovi jos nisu oduvali. Naprotiv, uspeli smo da dovedemo čak i jednog ministra.

 

http://www.pravda.rs/2011/01/05/hortijevci-ubijali-komunisti-prikrivali/
http://www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/novi-sad/u-curugu-prvi-parastos-zrtvama-racije-1942.-godine_232200.html
http://www.naslovi.net/2011-01-06/radio-021/parastos-zrtvama-racije-u-curugu/2241717
http://www.021.rs/Novi-Sad/Vesti/Parastos-zrtvama-racije-u-Curugu.html
http://www.facebook.com/album.php?aid=27555&id=100001433244253&fbid=142217172502723
http://www.youtube.com/watch?v=skTeNi12URM&feature=player_embedded#!
http://www.eparhija-backa.rs/novosti/u-curugu-sluzen-parastos-zrtvama-racije
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/227901/U-Curugu-odrzan-parastos-zrtvama-racije-1942-godine
http://soundcloud.com/racija1942/istorijski-cas-u-curugu-2011
http://www.autonomija.info/odrzan-parastos-zrtvama-fasisticke-racije-u-curugu.html
http://www.dnevnik.rs/node/18692

Autor: Memorijalno društvo „Racija 1942“
Datum: 10, 01, 2011.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *