Božić – praznik Hristovog rođenja

Božićnu liturgiju, u produžetku jutrenja, u Sabornom hramu Svetog Georgija u Novom Sadu služio je danas episkop bački Irinej, uz sasluženje novosadskog svešstenstva.

U prisustvu mnogobrojnih vernika pročitana je Božićna poslanica njegove svetosti patrijarha srpskog Irineja.

Najradosniji hrišćanski praznik dočekan je, u Novom Sadu i širom Vojvodine, crkvenim bogosluženjima i vatrometima, koji su poslednjih godina postali deo bogatih božićnih narodnih običaja.

Na Badnje veče su u mnogim mestima pokrajine na ulicama, trgovima i u crkvenim portama paljeni i osveštavani badnjaci, a najveći broj građana Vojvodine je Rođenje Hristovo dočekao u krugu porodice, uz svečanu božićnu trpezu.

Crkvenim zvonima i jutarnjom liturgijom u Sabornoj crkvi u Beogradu obeležen je najradosniji praznik u hrišćanskom svetu – rođenje Isusa Hrista – Božić.

Božićnu liturgiju, kojoj su prisustvovali mnogobrojni vernici, služio je arhiepiskop ohridski i mitropolit skopski Jovan u prisustvu patrijarha srpskog Irineja.

Proslava Božića, praznika rođenja Isusa Hrista , najradosnijeg događaja u hrišćanskom svetu, počela je u ponoć prvom Božićnom liturgijom u beogradskom Spomen – hramu Svetog Save na Vračaru, koju je služio patrijarh srpski Irinej.

Liturgiji je pored zamenika predsednika vlade i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića i ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milana Markovića prisustvovao veliki broj vernika, a čas rođenja Isusa oglasila su zvona svetosavskog hrama.

Božićnu poslanicu patrijarha, u kojoj se navodi da je Božić praznik mira i ljubavi, praštanja i mirenja, sloge i jedinstva, pročitao je starešina Hrama Sveti Sava Radivoje Panić.

Proslava Božića nastavljena je u svim hramovima SPC u zemlji i svetu, a jutarnju prazničnu liturgiju u beogradskoj Sabornoj crkvi služio je vikarni episkop Atanasije hvostanski.

Na sam dan Božića služi se liturgija Svetog Jovana Zlatoustog , koji je među prvima objasnio značaj ovog praznika, a koji je, kako je zapisano, izvor za sve praznike, jer da „nije bilo rođenja, ne bi bilo ni krštenja, ni vaskrsenja ni drugih praznika“.

Božić se slavi od apostolskih vremena, ali je u početku slavljen istovremeno sa praznikom Bogojavljanja.

Kao datum Hristovog rođenja, 25. Decembar je uveden u četvrtom veku, u vreme cara Arkadija.

Ovaj datum hrišćanske crkve i danas poštuju s tim što se, prema Julijanskom kalendaru, 25. decembar poklapa sa Gregorijanskim 7. januarom, pa pravoslavne crkve koje poštuju Julijansko vreme tog dana slave praznik Rožderstva Isusa Hrista.

Na Božić hrišćanske crkve slave dolazak Spasitelja ljudskog roda, koji je došao među ljude da im ukaže na vrednosti vere u ljubav, da ih izmiri sa Bogom koga su se odrekli počinivši prvi greh.

SPC Božić slavi tri dana, koji su u njenom bogoslužbenom kalendaru obeleženi crvenim slovom.

Pored Srpske pravoslavne crkve, Božić 7. januara proslavljaju Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti, koje kao svoj bogoslužbeni poštuju Julijanski kalendar.

Božić se slavi od apostolskih vremena, ali je u početku slavljen istovremeno sa praznikom Bogojavljenja.

Kao datum Hristovog rođenja, 25. decembar, uveden je u četvrtom veku, u vreme cara Arkadija.

Ovaj datum hrišćanske crkve i danas poštuju s tim što se, prema Julijanskom kalendaru, 25. decembar poklapa sa Gregorijanskim 7. januarom, pa pravoslavne crkve koje poštuju julijansko vreme tog dana slave praznik Roždestva Isusa Hrista.

Na Božić hrišćanske crkve slave dolazak Spasitelja ljudskog roda, koji je došao među ljude da im ukaže na vrednosti vere u ljubav, da ih izmiri sa Bogom koga su se odrekli počinivši prvi greh.

Predanje kaže da je pred rođenje Hristovo rimski imperator Avgust naredio popis stanovništva u carevini, pa se svako morao naći u mestu odakle su njegovi preci.

Marija od roda Davidova i njen saputnik Josif vratili su se tom prilikom u Vitlejem i tu se skromno smestili u pećini u kojoj su pastiri sklanjali stada od nepogoda.

Bogorodica je, kako je zapisano, u slamu povila novorođenog spasitelja i poklonila mu se kao Bogu.

„U isto vreme, nad zemljom izraelskom pojavi se velika sjajna zvezda koja beše neobična i stoga što se nije kretala od Istoka ka Zapadu, već se kretala prema Jugu, a ne beše na visini kao sve zvezde već u visini ptičijeg leta“.

Zvezdu su četrdeset dana pratili trojica mudraca, prema predanju Gaspar, Valtazar i Melhior, koji su stigavši u Jerusalim pošli caru Irodu koji ih je lukavo zamolio da mu jave gde se dogodilo čudesno rođenje jer bi on hteo da se pokloni tom detetu proročanstva.

Kako dalje kaže jevanđelsko predanje, u Vitlejemskoj pećini nad kojom se zaustavila najsjajnija zvezda, mudraci su se poklonili detetu „kao caru nad carevima i darivali ga zlatom, a potom tamjanom kao Boga i smirnom kao prvosveštenika i učitelja“.

Mudraci se nisu vratili Irodu, već su drugim putem otputovali, a Irod je, u strahu za svoj carski presto, naredio da se u Vitlejemu pobiju sva muška deca do dve godine, nadajući se da će među njima biti i novorođeni Isus.

Ubijeno je 14.000 dece, ali je sveta porodica prebegla u Misir u Egiptu, gde je živela do Irodove smrti.

Srpska pravoslavna crkva Božić slavi tri dana, koji su u njenom bogoslužbenom kalendaru obeleženi crvenim slovom.

Drugi dan Božića je Sabor presvete Bogorodice koji crkva posvećuje Bogomajci u znak zahvalnosti što je rodila Spasitelja, dok se trećeg dana slavi sveti arhiđakon Stefan.

Kliknite ovde da biste videli vest u celini na sajtu rtv.rs »

Autor: Redakcija
Datum: 07, 01, 2011.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *