Titel: U okviru Velikogospojinskih svečanosti u sredu 25. avgusta u 19 sati u Zavičajnoj zbirci Narodne biblioteke „Stojan Trumić“ biće predstavljeni romani novinarke dnevnog lista „Alo“ i spisateljice Biljane Bibe Petrović „Zašto“ i „Muške suze“ kao i monografija Radmile Todorović-Babić.
U razgovoru za magazin „Ravnica“ i magazin „Story“ Petrovićeva objašnjava kako je došla na ideju da napiše roman o majci koja se suočava sa činjenicom da joj je sin homoseksualac, govori o Titelu i najavljuje novi roman o sve učestalijim samoubistvima.
– Moja prva knjiga „Zašto“ bavi se mladićima koji su silom prilika učestvovali u poslednjem ratu i za nju kažu da izdaleka podseća na pripovetku Laze Lazarevića „Sve će to narod pozlatiti“. To je, posle 150 godina, prva takva knjiga, a svaka generacija u Srbiji je preživela rat. Sledeći moj roman, koji je već spreman za štampu, govori o još jednoj izuzetno aktuelnoj temi – samoubistvu. Recenzent Radomir Mićunović za nju kaže da će biti priručnik piscima. Samo još treba da pronađem dovoljno hrabrog izdavača da je objavi.
Poslednji vaš roman „Muške suze“ bavi se životom homoseksualca u Srbiji. Da li ste se plašili reakcije javnosti kada ste se odlučili da napišete priču?
– Ne, jer sam kao novinar navikla da javnost nije spremna da prihvati ono što je očigledno. Zbog toga su kod nas retka književna dela koja su savremena jer je mnogo lakše pisati o nečemu što je bilo davno i što je svima nepoznato. Znala sam da moja knjiga neće biti prihvaćena onako kako zaslužuje, ali me to nikada neće sprečiti da pišem o onome što je naša stvarnost.
Majka ste tri sina, jesu li vas oni podržali u nameri da pišete o ovoj, za naše društvo, još škakljivoj temi?
– Moji sinovi su vaspitani da budu drugačiji, hrabri i ne obraćaju pažnju na mišljenje okoline, već se rukovode pravim vrednostima. Imam potpuno njihovu podršku iako i oni nekada moraju da objašnjavaju pojedinim ljudima neke stvari. Mnogi su ih pitali da li je neko od njih bio moja inspiracija, a njihovi odgovori su uvek duhoviti i neočekivani, jer znaju da nisu iz te priče. Međutim, pojam drugačiji, koji se u knjizi „Muške suze“ odnosi na drugačije seksualno opredeljenje, može da se upotrebi i za ostale životne segmente, tako da je njima poznato šta znači biti prihvaćen ili neprihvaćen u svojoj sredini zbog toga što si drugačiji od drugih.
Da li ste imali priliku da posetite Titel?
Nedavno sam privatno boravila u Titelu i zaljubila se na prvi pogled u neobične građevine, reku Tisu i rečne specijalitete u jednoj maloj čardi. Posebno mi se dopalo što je svuda oko mene zelenilo, jarke boje i mirisi netaknute prirode.
Izvor: Story
Autor: Redakcija
Datum: 23, 08, 2010.