Arsenije Arsa Teodorović

 

Almaška crkva Novi Sad

Almaška crkva Novi Sad


U porti su i dva nadgrobna spomenika slikara Arsenija Teodoroviću koji je oslikao ikonostas, preneta sa groblja. Sveštenik mi je rekao da je spomenik koji je ceo napravljen naknadno, posle oščtećenja prvobitnog.

Na zidu crkve je i ploča sa imenom slikara za koju se ne zna kada je postavljena. Interesantna je razlika u godinama rodjenja i smrti.


Arsa Teodorović (1767 – 1826)(Sa sajta ARTE)
''Počeo je kao pomoćni učitelj, zatim učenik nekolicine domaćih slikara-zanatlija u Banatu i Sremu, Teodorović odlazi u Beč i 1788. upisuje Akademiju. U Beču se upoznaje sa Dositejem Obradovićem i drugim mladim „jozefinistima“, i od tada počinje da aktivno sarađuje na kulturnom preporodu austrijskih Srba. Završivši Akademiju 1796., prelazi u Novi Sad, a onda se posle nekoliko meseci nastanjuje u Temišvaru. Godine 1803. vraća se u Novi Sad i tu ostaje do smrti.
Teodorovićev portret Dositeja iz 1794. je prvi građanski portret u srpskom slikarstvu. Svojim načinom slikanja obezbedio je sebi vodeće mesto u klasicističkoj školi. Svoje klasicističke sklonosti ispoljio je još više i još jasnije na svojim ikonama, alegorijskim i istorijskim kompozicijama. 
Najviše vremena i napora uložio je Teodorović u slikanje ikona. Koliko je danas poznato izradio je oko 26 ikonostasa . 
Kao predstavnik klasicizma i kao nadaren umetnik, stvorio je čitavu školu. Kroz njegove radionice u Temišvaru i Novom Sadu prošli su mnogi učenici, među kojima su najpoznatiji Konstantin Danil i Nikola Aleksić. Svoj uticaj na mlađe umetnike proširio je još više preko „Crtačke škole“ u Sremskim Karlovcima, kojom je rukovodio nekoliko godina.'' 

Autor: Nenad Glišić
Datum: 15, 08, 2010.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *