Razvoj železničkog saobraćaja u Zapadno-bačkom i Južno-bačkom okrugu

Novi Sad: U organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za lokalnu samoupravu i međuopštinsku saradnju, u Skupštini APV, održan je sastanak o razvoju železničkog saobraćaja na području Zapadno-bačkog i Južno-bačkog okruga.



        Organizovanje ovakvog skupa usmereno je na uspostavljanju zajedničke saradnje lokalnih samouprava i nadležnih institucija u oblasti javnog železničkog prevoza, kao i konkretizaciji saradnje i aktivnosti koje se odvijaju nakon potpisivanja Protokola o saradnji za revitalizaciju železničke infrastrukture. Takođe i radi uspostavljanja redovnog putničkog i robnog saobraćaja, transportne logistike i razvoja turizma.
        Izražavajući zadovoljstvo prisustvom brojnih predstavnika opština iz ovih vojvođanskih okruga, pomoćnica resorne sekretarke Eržebet Šinković je istakla da u Pokrajinskom sekretarijatu za lokalnu samoupravu i međuopštinsku saradnju ovakav skup ocenjuju veoma bitnim, ne samo sa aspekta međuopštinske saradnje, nego i zato što ova oblast ima strateški značaj za unapređenje života građana u lokalnim zajednicama u Vojvodini. Prema njenim rečima za rešenje brojnih problema u ovoj oblasti na lokalnom nivou potrebno je da lokalne zajednice usvoje razvojne planove i projekte, traže pomoć i podršku ne samo domaćih, već i stranih institucija i donatora.


        Pomoćnik pokrajinske sekretarke za lokalnu samoupravu i međuopštinsku saradnju Ivan Petrović naglasio je da ohrabruje što su lokalne zajednice inicirale ovakav vid sradnje . Izrazio je uverenje da će se preuzete obaveze iz Protokola o saradnji materijalizovati kroz odgovarajuće ugovorne aranžmane sa predstavnicima „Železnica Srbije“ i Ministarstvom za infrastruktru u intersu svih građana ovog područja Vojvodine.
        Pomoćnik pokrajinskog sekretara za privredu Siniša Isakov podsetio je da se u ovom sekretarijatu, u Sektoru za saobraćaj, reagovalo na inicijative lokalnih samouprava, građana i preduzetnika pokretanjem izrade studija revitalizacije železnica u određenim regionima. Prvi region bio je Zapadno-bački, čije su opštine Apatin, Sombor, Kula i Odžaci učestvovale sa 50 posto sredstava u realizaciji ozbiljne studije urađene na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu. Usledile su još dve, u Južno-bačkom i Potiskom regionu. Prema rečima Isakova iniciranje izrade studija pošlo se od predpostavke da u Vojvodini ima roba i usluga tradicionalno okrenutih železničkom prevozu, kao i da postoji interes građana da se jeftino i kvalitetno prevezu do svojih odredišta. Prema mišljenju Isakova ovako loše stanje železnice posledica je višedecenijske nebrige, neosavremenjavanja i ne ulaganja u njen razvoj, ali i lošeg održavanja.


         Milan Vučinić iz JP „Železnice Srbije“ naveo je da u akcioni plan treba uključiti i protokol o saradnji sa „Železnicama Srbije“, opštinama u regionu, u koje treba uključiti i Ministarstvo za infrastruktru. Potrebno je uspostavljanje konkretne operativne međuopštinske saradnje za projekte u oblastima unapređenja saobraćajne infrastrukture u skladu sa Strategijom saobraćaja i transporta Republike Srbije. Vučinić je podsetio da u Zapadno-bačkom okrugu živi 214 000 stanovnika, u Južno-bačkom 520 000, što je 35 posto stanovništva Vojvodine koje je obuhvaćeno ovim projektom, te predstavlja dovoljan razlog da se ubrzano realizacije.

Autor: Redakcija Ravnica INFO
Datum: 09, 10, 2009.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *