Otkrivena spomen ploča Milevi Marić Ajnštajn

CIRIH – Ministar za dijasporu Srđan Srećković otkrio je danas na groblju Nordhajm u Cirihu spomen ploču Milevi Marić Ajnštajn, srpskoj naučnici koja je doprinela uspesima svog supruga, nobelovca Alberta Ajnštajna.

        Pre ove komemoracije, u Pravoslavnoj crkvi „Svete trojice“ u Cirihu održana je liturgija u pomen Milevi Marić, koju je služio protonamesnik hrama Miroslav Simijanović sa sveštenstvom.
        „Ovo je veliki dan za našu dijasporu u Švajcarskoj, ali i za državu Srbiju i ceo srpski narod“, izjavio je Srećković pošto je otkrio spomen obeležje i podsetio da se time prvi put zvanično odaje priznanje Milevi Marić Ajnštajn, od čije je smrti prošlo više od 60 godina.
        „Na ciriškom groblju počivaju mnoga imena koja su zadužila civilizaciju svojim delima. Sada ceo svet zna da je tu, među njima, i verovatno najgenijalnija Srpkinja svih vremena, Mileva Marić-Ajnštajn“, naglasio je ministar.
        Mileva Marić zaslužna je za revolucionarnu teoriju fizike iz koje se izrodila „kvantna fizika“, naglasio je on, i zato se njeno ime nalazi u svim svetskim enciklopedijama među 100 najpoznatijih naučnica sveta.
        Ministar je podsetio da je Mileva Marić Ajnštajn još u detinjstvu pokazivala veliki talenat za prirodne nauke i da je bila jedina devojčica koja je pohađala mušku gimnaziju, što je bilo nečuveno u to vreme, a upis joj je dozvoljen upravo zbog neosporne genijalnosti.
        Na studijama Državne politehničke škole u Cirihu, bila je peta žena koja je uspela da položi prijemni ispit, a prva koja je studirala na odseku za matematiku i fiziku.
        U toj školi je i upoznala budućeg supruga Ajnštajna, a njeni biografi tvrde da je svoju naučnu slavu žrtvovala zbog braka, koji uprkos tome nije uspeo, ispričao je ministar Srećković.
        O tome, kao i o njenom koautorstvu u delima slavnog Ajnštajna, uključujući i teoriju relativiteta, najbolje svedoči njihova prepiska koja je sačuvana i postala deo naučne istorije, naveo je on ukazavši i na tragičnu sudbinu Mileve Marić.
        „Život je završila gotovo anonimno, čak joj se ni za grobno mesto nije znalo do pre pet godina. Danas je dobila svoju spomen ploču, ovde gde je sahranjena i gde je provela najveći deo života“, rekao je Srećković.
        Srećković je napomenuo da je zaslugom Petra Stojanović, osnivača Memorijalnog centra „Nikola Tesla“ iz Sent Galena, pronađen grob Mileve Marić.
        Ministarstvo za dijasporu je finansiralo i u saradnji sa srpskom dijasporom, realizovalo projekat podizanja spomen ploče srpskoj naučnici.
        Srećković je zahvalio predstavnicima švajcarskih vlasti „koje su nam omogućile da ispravimo istorijsku nepravdu prema našoj najvećoj naučnici i da joj odamo počast kakvu zaslužuje“.
        Ministar je srpskoj dijaspori uputio želju da sa ljubavlju i ponosom neguje tradiciju, kulturu i običaje zemlje iz koje potiče i čuva dragocenu vezu između zemlje u kojoj živi i matice koja će, kako je naglasio, „za razliku od nekih ranijih vremena, u buduće uvek biti uz svoj narod u rasejanju“.
        Odavanju pomena i otkrivanju spomen ploče srpskoj naučnici prisustvovali su pomoćnik ministra za dijasporu Vukman Krivokuća, ambasador Srbije u Švajcarskoj Milan St. Protić i direktor gradske kancelarije za interkulturalna pitanja u Cirihu Kristof Majer.
        U kapeli Kulturhaus Helferei, u centru starog Ciriha, biće potom održana Svečana akademija i prikazan 40-minutni multimedijalni performans „Oratorijum za Milevu“ u izvođenju umetnika iz Beograda.
        Učesnici dopunskih škola na srpskom jeziku u Švajcarskoj izvešće poseban kulturno-umetnički program u kome će nastupiti i Kulturno-umetničko društvo „Kolo“ iz Badena.

Izvor: Radio televizije Vojvodine

Autor: Redakcija Ravnica INFO
Datum: 14, 06, 2009.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *