Zanimljiv tekst u kojem se pominje i crtež stare titelske tvrđave
Da li je grof L. F. Marsilji u julu 1696. bio u Titelu i lično rukovodio astronomskim posmatranjima?
Autor:Francisty Jaroslav
U poznatom delu ,“DANUBIUS PANNONICO – MISICUS, observationibus GEOGRAPHICIS, ASTRONOMICIS, HYDROGRAPHICIS, HYSTORICIS, PHYSICIS“, štampanom u Amsterdamu 1726. godine, bolonjski grof, oficir, diplomata i čuveni prirodoslovac Alojzije Ferdinand Marsilji (Luigi Ferdinand Marsigli, 1658 – 1730) u prvom tomu ceo drugi odeljak je posvetio astronomskim posmatranjima obavljenim u Panonskoj niziji u periodu od 17. aprila do 03. novembra 1696. godine. Na 35 strana (od 31. do 66. strane) dati su rezultati 150 astronomskih merenja i posmatranja. Među njima 37 merenja i posmatranja je realizovano sa 5 lokacija koje se u naše vreme nalaze na teritoriji Vojvodine (lit. 1).
Istorijski podaci nam govore da je 1696. godine teritorija Vojvodine bila tek delimično oslobođena od turaka i imajući u vidu Marsiljijeve napomene date u predgovoru (lit. 2, strana 33): „na važnija mesta poslao sam mladoga Johana Müllera… na pojedinim mestima on se zadržao 5 ili 6 dana pošto je odredio odgovarajuće meridijane…“ ne može se zaključiti DA LI JE L. F. MARSILJI bio u julu i avgustu 1696.na teritoriji Vojvodine i lično učestovao u realizaciji ovih astronomskih merenja i posmatranja ili ih je samo organizovao i njima rukovodio iz nekog obližnjeg (i sigurnijeg) utvrđenog mesta (Segedin, Budim i sl.).
,,Istražujući istorijski materijal u vezi sa Marsiljijevim boravkom u našim krajevima autor je u nekoliko navrata bio u Beču gde je u Ratnom arhivu (Kriegsachiv-Wien) pregledao sačuvana dokumenta u vezi sa ratom Austrije i Turske 1696. godine. Među njima je posebno značajan dokument zaveden u arhivu kao INDEX 1696/13. To je ukoričena sveska – dnevnik, formata 20,5 x 33.8 cm, na čijim koricama piše IZVEŠTAJI IZ BEČA OD LAMBERGA za period od 1. januara do 29. decembra 1696. (Berichte aus Wien von gf. Jof. Lamberg 1. 01 – 29. 12 1696.). Dnevnik sadrži izveštaje sa turskog ratišta prispele u Beč u toku 1696. godine. Pisan je na italijanskom jeziku, vrlo lepim i lako čitljivim rukopisom koji je pisao Carski savetnik Johan Filip Lamberg(1651-1712).
Lambergov dnevnik nam ukazuje da je 1696. godine bilo mnoštvo manjih sukoba s turcima duž tadašnje Austrijsko-turske granice. Iako nije bilo većih bitaka, česte su bile manje bitke kod Temišvara, Slankamena, Titela itd. Za nas je značajan izveštaj o jednom takvom sukobu napisan 14. jula 1696. godine.
Na strani 87, Lamberg je zapisao :
,,… još dok su se naši generali savetovali kako da napadnu Temišvar, došao je izveštaj iz Cubile(vojnog logora) ispod Peter-Varadina da Paša komanduje armadom brodova i da je po tajnom Sultanovom naređenju iskrcao na ušću Tise nekoliko hiljada ljudi sa topom i da su već počeli da bombarduju Titel kako bi ga osvojili, a za koji su barbari (Turci) mnogo zainteresovani kako bi održali vezu sa Beogradom. Dakle, zanemarujući sve savete iako je general Trukses (Truxes) u ovoj okolini imao znatan garnizon za pomoć ovom mestu, ipak je iz armade izdvojeno nekoliko bataljona pod komandom Markiza di Banji (Marchese di Bagni) i pukovnika Marsiljija (colonnello Marsigli) da pomognu ovom garnizonu). O njima imamo informaciju da se ne plaše sukoba sa neprijateljem …“
Prevod sa italijanskog: dr Miloš Ignjatović
Znači, L. F. Marsilji je 14. jula 1696. godine po ratnom zadatku poslat u Titel. Pogledamo li u njegov dnevnik astronomskih posmatranja obavljenih u julu 1696. (lit. 2) možemo precizno rekonstruisati ovo njegovo putovanje u naše krajeve. U Segedinu je merio visinu Sunca u meridijanu 13. jula, što znači da je ovo mesto napustio posle podne istog dana, ili sutra ujutro jer je već uveče 14. jula iz Sente obavio posmatranje Jupiterovih satelita. Sutradan, verovatno ujutro sa vojskom kreće dalje ka Titelu i posle podne stiže u manje zemljano utvrđenje na obali Crne Bare (danas Ribnjak kod Bačkog Gradišta). Te večeri takođe posmatra Jupiterove satelite, a crta i izgled Meseca koji je tog datuma dominirao noćnim nebom (faza Punog Meseca). Ovaj crtež Meseca je najlepši od svih datih u njegovom dnevniku. Za naredna dva dana 16. i 17. jul 1696. nema nikakvih podataka. Postoji mogućnost da je bilo oblačno vreme, nepovoljno za astronomska posmatranja, ili što je verovatnije da je dolaskom vojske, (pojačanja) u opkoljeni Titel došlo do borbe sa turcima. Vojničke obaveze omele su Marsiljija da obavlja astronomska posmatranja, tako da tek kada su se turci povukli prema Slankamenu i Beogradu, dva dana kasnije 18. jula 1696. realizuje prva astronomska posmatranja iz Titela. Detaljna astronomska posmatranja i merenja koje realizuje 18. 19. i 20 jula 1696. godine, ukazuju da je u tom periodu imao više slobodnog vremena. Jer kako je Marsilji i napisao (lit. 2, Predgovor, strana 33):
,“sva ova posmatranja obavio sam kao vojnik, doduše kada mi je posle raznih zaduženja dozvoljeno da izađem na mesta za posmatranje… „.
Poslednje posmatranje iz Titela L. F. Marsilji je obavio 25. jula, a sledeće 02. avgusta iz Žablja, što ukazuje da je u Titelskoj tvrđavi bio najverovatnije do kraja jula 1696. godine. Teritoriju današnje Vojvodine Marsilji je napustio između 3. i 8. avgusta 1696. godine, jer 9. avgusta ima astronomsko posmatranje iz Solnocija (Mađarska). Kako se pri odlasku iz Titela vojska kretala mnogo sporije nego dve nedelje ranije kada je išla u Titel, pretpostavlja se da su prestali sukobi sa turcima. Ne postoje sačuvani dokumenti koji bi ukazali da je L. F. Marsilji bilo u Titelu i posle 1696. godine, a sačuvan crtež Titelske tvrđave iz 1697. godine (lit. 4, strana 305), razrušeni zidovi i spaljene kule, pokazuje da sukobi sa turcima nisu bili nimalo bezazleni.
Izveštaj iz Lambergovog dnevnika pokazuje da je L. F. Marsilji po ratnom zadatku poslat u Titel, dok njegova astronomska posmatranja i merenja dokazuju da je izvršio ovaj zadatak putujući pravcem Segedin – Senta – Bačko Gradište – Titel, putem pored reke Tise koji je u ono vreme bio glavna magistrala za kretanje kroz naše krajeve. Kada nekoliko hilljada turaka napada Titel i topom gađa branioce, u vojsci koja hita u pomoć nalazio se i L. F. Marsilji koji u svom vojničkom prtljagu nosi astronomski kvadrant i manji teleskop. Turci napadaju Titel s topom, a Marsilji hita u Titel teleskopom.
LITERATURA:
1. Francisty Jaroslav ,, ASTRONOMSKA POSMATRANJA GROFA L.F. MARSIGLI-ja SA TERITORIJE VOJVODINE U TOKU LETA 1696. GODINE,, Zbornik radova VII konferencije Jugosloveskih astronoma ,Beograd 9- 11. maj 1984. , strana 67 ,
Publikacije Astronomskog društva ,, Ruđer Bošković,, br. 4, Beograd 1985.
2. Luigi Ferdinando Marsgli ,,DANUBIUS PANNONICO-MYSICUS, observationibus GEOGRAPHICIS, ASTRONOMICIS, HYDROGRAPHICIS, HISTORICIS, PHYSICIS,, Amsterdam 1726.
3.,, Berichte aus Wien von gf Jof. Lamberg 1.01. – 29.12. 1696.,, – INDEX 1696/13, Kriegsarchiv – Wien, Austia
4. ,,VOJVODINA I – od najstarijih vremena do velike seobe ,,zbornik radova grupe autora, izdanje Istorijskog duštva Novi Sad, Novi Sad 1939.
Autor: Redakcija Ravnica INFO
Datum: 15, 06, 2007.