Ugrožena prirodna mrestilišta

Uzvodno od ušća Tise u Dunav nalaze se tri Provale, prirodna mrestilišta u koja, nažalost, nikada nije došao ribočuvar, tvrde pecaroši iz Udruženja ribolovaca „Somče“ iz Loka.

        Provale su jezerca koja se za vreme velikih voda sklope sa Dunavom, ali nikada ne ostaju bez vode. Izuzetno je bogata svim vrstama rečne ribe. – Nedavno je došlo do pomora ribe i naša pretpostavka da je to posledica ribolova strujom. Naime, na površini su se pojavile velike količine uginulih manića i ostalih golišavih riba, svih onih koje nemaju krljušti. Načinjena je ogromna šteta, tvrdi Janoš Borda strastveni pecaroš. Smatra da je za to kriva ribočuvarska služba koja ne obilazi ovaj teren i to ilustruje podatkom da su pre 3-4 godine imali 270 članova, a sada samo 15. Istina, i dalje svi pecaju. Vladimir Ognjanov iz Ekološkog društva „Forland“ iz Loka kaže da su sa događajem na Provali upoznali i Ekološki pokret Novog Sada.
        Dušan Bastajić upravnik šumske uprave Titel, koja gazduje ovim delom Dunava kaže da prvi put čuje za slučaj na Provali. -Nije mi jasno zašto niko nije pozvao mene ili ribočuvara koji može najkasnije za sat vremena da se pojavi na licu mesta. Ako smo mogli da rešimo problem alasa na Dunavu, lako ćemo rešiti i probleme sa pecarošima, tvrdi Bastajić i pokazuje oko kilometar zaplenjenih mreža u magacinu uprave.
        – Pecaroši nisu jedinstveni, a većina njih lovi velike količine ribe, po 10 – 15 kilograma štuke i nose kući. Za vikend bude i po 60 pecaroša sa raznih strana, zašto ne zovu ribočuvara, pita se jedan strastveni sportski ribolovac.
Pecaroši iz Loka žale se i na policiju koja tvrdi da mogu intervenisati samo kada ima elemenata krivičnog dela. Dosta je problematično i tumačenje šta su otvorene, a šta zatvorene vode, ali je i njihova ocena da je ribočuvarska služba neefikasna.
        – Pošto su na Provali duže vreme primećene zaštićene vrste vidre i orlovi belorepani, a flora i fauna na levoj obali Dunava ozbiljno ugrožena, ponovo smo uputili Ministarstvu za zaštitu životne sredine dopis da zaštite ovaj deo prirode i veliki društveno bogatstvo o kome se tako malo vodi računa, ističe Predrag Dimić, predsednik Udruženja ribolovaca „Somče“.
 

Autor: Dušanka Buvač
Datum: 17, 11, 2006.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *