Другог дана боравка у Истанбулу, педесетак пољопривредника из жабаљске општине је посетило Сајам пољопривреде. Ова Евроазијска престоница, која по неким проценама броји чак 20 милиона становника, понудила је нешто скромнији изложбени простор, тако да многи из ове “експедиције” коментаришу да овај турски не може да се мери са оним сајмом у Паризу, па и са сајмовима у Верони и Будимпешти, које су локални пољопривредници такође посетили у протекле 3-4 године захваљујући организацији општине Жабаљ и Фонда за развој пољопривреде.
Први утисак је тај, да је то све лепо упаковано ма мањем простору, у халама, које по површини заузимају десети део Новосадског сајма. Ипак, презентирани су експонати великих светских фирми из те бранше, а само једна хала је посвећена турским произвођачима, који су по речима наших паора, веома успешно “преписали” нека светска достигнућа. Изложена је само пољопривредна механизација и опрема, уз значајни сегмент уређаја за млекарску производњу, а оно што је изненадило посетиоце је изостанак изложбе живе стке, што је за приредбе овог типа просто незамисливо. Ако кажемо да је за обилазак читавог сајма уз детаљније разгледање било довољно три сата, онда је јасно колико је понуђено посетиоцима. Ипак, нико није био незадовољан, јер у односу на неке друге приредбе сличног карактера, изостао је гламур, и циркуси друге врсте, који веома често ни немају никакве везе са пољопривредом.Истанбул нуди много тога, и први утисак већ руши све предрасуде о некој просечности једне од метропола Европе. То је модеран град, који дише пуним плућима, и нуди невиђену динамику на улици,које су препуне продавницама и трговинама, за које се стиче утисак да раде са пуним успехом, бар ценећи по расположеним трговцима,јер им осмех и добра реч не недостају. “Гранд турс” је понудио примамљив програм боравка, најпре квалитетним аутобусом и пристојним хотелом, али у првом реду, изразито едукованим водичем, који је све путнике, једносатном причом са пуно података, вешто увео у феномен звани Истанбул.
Капали Чаршија је онај део , у којем се углавном највише “циркулисало”, апосете Хиподрому, који је оличење велике моћи и статуса некада Византијске империје, Теодосијевом обелиску, Египатском обелиску, Плавој џамији, Аја Софији и Васељенској Патријаршији ће сигурно остати у сећању свакога ко се осведочено приближио томе, и све то додирнуо.За крај је остављена посета видиковцу Чамлиџу, уз “Турско вече”, акрстарење Босфором ће засигурно оставити најјаче импресије, јер то се такообично и догађа на крају. Повратак у Србију се очекује у недељу, 26.јануара.