БРОДАРЕВО: Изградња хидроелектрана, Бродарево 1 и Бродарево2, на граници Републике Србије и Републике Црне Горе обустављена је коначном пресудом Управног суда Србије, након вишегодишње борбе активиста и невладиних организација из Бродарева, Србије и региона.
У јуну 2017. године стигло је, удружењу Пријатељи Бродарева, решење Управног суда Републике Србије којим се поништава Решење о обиму и садржају Студије о процени утицаја на животну средину пројеката Бродарево 1 и 2. Према речима еколошких активиста, бране би представљале опасност по животну средину, екосистем и здравље грађана Бродарева и околних места. Пресуда Управног суда којом се обуставља пројекат је коначна, и на њу компанија “РЕВ” која је, од 2008. године, покушавала добити дозволу за изградњу брана, нема право жалбе.
Правни заступник невладиних организација из Пријепоља и Бродарева, Сретен Ђорђевић каже за Зелену патролу, да је оваква одлука показала да невладине организације имају моћ и капацитет да утичу на поступке који, од самог почетка обилују незаконитостима, попут пројеката Бродарево 1 и 2.
– Ово је један од показатеља да еколошки активисти, уједињени на националном и међународном нивоу, ,,наоружани” истрајношћу и одлучношћу, могу успети у заштити и очувању животне средине и природних добара. Оваква одлука Управног суда Србије је свакако охрабрујућа и доказ постојања правне државе. Ово су добри сигнали на путу Републике Србије ка ЕУ. – каже адвокат Сретен Ђорђевић.
Подсећамо да активисти и невладине организцаије, борбу за очување Лима и Полимља воде годинама. Поред многих спорних докумената који се тичу ових пројеката, најпроблематичнија је била управо Студија о процени утицаја на животну средину. Овај документ није био усклађен са законима Републике Србије, позивао се на непостојећа документа, одређена подручја која би била угрожена нису ни споменута у студији, а сумња се да није ни било теренских анализа, која би показале утицај овог пројекта на животну средину. У међувремену су, еколошки активисти, били и претучени на Јавној расправи у Пријепољу.
Околина реке Лим, код места Бродарево, обилује разноликом флором и фауном. Видре, одређене речне врсте рибе и друге животињске врсте биле би угрожене изградњом брана. Акумулацијом огромне количине воде у бранама постојала би већа опасност за грађане у овом подручју од обољења респираторног система, и других болести узрокованих повећањем влаге и задржавањем штетних материја у овом делу реке. Такође, повећала би се опасност од поплава, а села у околини брана би остале без прилазног пута, због чега би становници морали да напусте овај крај тј. Имали бисмо еколошке избеглице. Зарад изградње ове бране, активно муслиманско гробље, морало би, у супротности са законом, бити премештено, а многи значајни културно-историјски споменици били су под претњом да буду потопљени и уништени.
Након ове пресуде, грађани Бродарева и околних места уз реку Лим, моћи ће да наставе свој живот у складу са природом, да се баве пољопривредом и да раде на побољшању туризма у Полимљу.
Аутор текста: Ена Ентина ГУЦУНСКИ, новинар сарадник, Војвођанска зелена иницијатива
Емисија „Бродарево – Хоће бране на све стране”, из документарног тв серијала „Зелена патрола на делу”.