Imanuel-Kant-Veče-filozofije-STŠ-Mileva-Marić-Titel

Вече филозофије – Зашто је свету још увек потребан Имануел Кант?

Препоручите пријатељима

ТИТЕЛ: У препуној учионици СТШ „Милева Марић“ одржан је час филозофије поводом 300 година од рођења Имануела Канта. Предавање је одржала мр Јадранка Пешти, директорка школе, која је за Канта рекла да је један од четири стуба у историји филозофије од античке Грчке до данас.

Платон, Аристотел, Кант и Хегел су та четири стуба на којима све почива. Филозофски погледи разликују се у Америци и Европи. Европљани су склонији метафизици и Кант им је много ближи. Госпођа Пешти изразила је наду да ће присутни у току њеног излагања открити зашто је Имануел Кант још увек потребан свету.

Говорећи о времену када је Кант живео, рекла је да тада мислиоци нису писали на немачком језику. „Критика чистог ума“, најпознатије Кантово дело дуго година је било непознато јер је писано на немачком језику и било је врло компликовано. Писали су о Канту, али се нису усудили да то дело преведу. Он је брусио немачки језик тако да може да изрази дубину теоријске мисли. Како свет Канта данас доживљава?

Ове године у Америци ће мало ко обележити 300-ти рођендан Имануела Канта, док су у Европи обележавали на све стране, као и у Русији и читавој Азији. Издате су посебне марке, а једна је посебна издата и у Калињинграду (Кенингсбергу), његовом родном месту. У немачкој је издата и посебна кованица од 20 евра која већ у старту има нумизматичку вредност, па се продаје по 35 евра.

Говорећи о Имануелу Канту пред публиком са разноликим нивоом знања из филозофије, мр Јадранка Пешти је прилагодила своје предавање како би већина боље разумела и протумачила њену поруку да је Кант још увек потребан свету. Кант је већ својим начином живота био посебна личност. Био је миран и дисциплинован човек, трудио се да ниједним гестом не одступи од својих начела – причало се о његовој тачности и предвидивости, да су људи могли по њему навијати своје часовнике. О њему као човеку и мислиоцу говоре и речи из Хелдерлиновог писма брату из 1799. године: „Кант је Мојсије наше нације, који је из египатске заосталости води у слободну, усамљену пустињу своје спекулације и који јој са Свете горе доноси енергичан закон.“ New York Times, 18. априла ове године, неколико дана пре тристогодишњице Кантовог рођења закључује: „Кантово писање показује да је слободан, праведан и моралан живот могућ – и то је свуда релевантно.“ То је један од разлога зашто је Кант и данас потребан свету. Свакако да у прилог томе говори и дизајн оног раније поменутог новчића издатог ове године у Немачкој. Са једне стране је Кантова силуета окружена звезданим небеским сводом и цитатом: „Звездано небо изнад мене и морални закон у мени“.

Мр Јадранка Пешти је, маниром искусног просветног радника и професора филозофије, вешто водила овај посебни час настојећи да већим или мањим продором у величину и дубину Кантове мисли приближи слушаоце значају овог великана, једног од поменута четири стуба у историји филозофије.

Текст и фото: Стево Диклић

Оставите одговор