НОВИ САД: Потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић уручио је са покрајинским секретаром за пољопривреду, водопривреду и шумарство Вуком Радојевићем уговоре председницима локалних самоуправа које су оствариле право на бесповратна средства по основу два конкурса Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство.
Тим уговорима 9 локалних самоуправа добиће средства за уклањање дивљих депонија с пољопривредног земљишта и привођење намени тог земљишта, док ће по конкурсу за доделу средстава за суфинансирање изградње и реконструкције водних објеката у јавној својини, средства за пројекте добити 11 локалних самоуправа.
Потпредседник Покрајинске владе честитао је председницима локалних самоуправа на доброј припреми пројеката и конкурсне документације и позвао их да буду спремни да и убудуће учествују и на покрајинским и републичким конкурсима, чиме ће допринети развоју својих средина и побољшању живота у њима, а истовремено стварати и бољи амбијент за долазак и домаћих и страних инвеститора.
„Покрајинска влада је приликом свог формирања у први план ставила бржи економски развој Покрајине у склопу бржег економског развоја Републике Србије, у чему је посебно значајан приоритет да регионални развој буде равномеран на целој територији Покрајине, у свих 45 локалних самоуправа“, рекао је Ђорђе Милићевић.
„Два данашња конкурса, уклањање дивљих депонија са пољопривредног земљишта и његово стављање у функцију, као и изградња фекалне канализације и објеката водопривреде, јесу мере политике руралног развоја и неке су од кључних мера које ће поништити разлику у неравномерној развијености локалних самоуправа“, рекао је потпредседник Милићевић.
Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство мр Вук Радојевић је рекао да је уклањања дивљих депонија са државног пољопривредног земљишта започето у другој половини 2016. године, као нова мера нове Покрајинске владе.
Захваљујући овој мери, прошле године је отпад уклоњен са око 170 000 м2 дивљих депонија. „Ова мера, као и остале мере Секретаријата за пољопривреду заслужује континуитет, јер се њима води рачуна о потребама насељених места и доприноси подизању квалитета живота на селу и у мањим срединама“, рекао је Радојевић.
Ове године, за уклањање депонија са државног пољопривредног земљишта Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство обезбедио је 15 милиона динара.
Уз учешће локалних самоуправа које су на конкурсу оствариле право на средства из буџета – Апатин, Алибунар, Бела Црква, Вршац, Жабаљ, Ириг, Кикинда, Нови Кнежевац, Суботица – отпад ће бити очишћен са око 260 000 м2 дивљих депонија, а укупна вредност чишћења износиће 23.9 милиона динара.